Milovníkov klasickej hudby čaká v piatok 22. februára výnimočný zážitok. Na mimoriadnom koncerte 90. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR) odznie v jeho prevedení ohromujúce Rekviem Giuseppe Verdiho. Na pódiu Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu sa od 19. hodiny predstaví 150 účinkujúcich.
Rekviem odznie pod taktovkou šéfdirigenta SOSR-u Petra Valentoviča. K dispozícii bude mať aj Slovenský filharmonický zbor pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa a tiež štvoricu vynikajúcich sólistov. Publikum si bude môcť vychutnať nemeckú sopranistku Maidu Hundeling, taliansku mezzosopranistku Annu Mariu Chiuri, talianskeho tenoristu Paola Lardizzoneho a jedného z najvýznamnejších slovenských spevákov basového odboru Petra Mikuláša. Koncert si tiež budú môcť naživo vypočuť poslucháči Rádia Devín a RTVS ho v priamom prenose prinesie na svojej webovej stránke.
Šéfdirigent Peter Valentovič považuje Verdiho Rekviem za jednu z najúžasnejších skladieb nielen pre samotných interpretov, ale aj za veľmi žiadanú a efektnú pre publikum. Je to jedno z najznámejších a najhrávanejších vokálno-inštrumentálnych diel v dejinách hudby. Je to zádušná omša, je v nej však prítomný aj Verdi, génius opery. Kombinácia nádherných melódií, zborov, dramatickosti i nehy robí z Verdiho Rekviem fascinujúci zážitok, priblížil.
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu uviedol Rekviem aj na Bratislavských hudobných slávnostiach v roku 1982 pod taktovkou dirigentskej osobnosti slovenskej hudby 20. storočia Ondreja Lenárda. Svoje vokálne umenie vtedy predviedli hviezdni slovenskí sólisti Gabriela Beňačková, Eva Randová, Peter Dvorský a Peter Mikuláš, ktoré si poslucháči vypočujú v piatok 22. februára. Túto unikátnu živú nahrávku z archívu RTVS vydalo minulý rok vydavateľstvo Slovak Radio Records. Prebojovala sa do 2. kola aktuálneho ročníka Rádiohláv v kategórii Klasická hudba 2018. Víťazi ankety Radio_Head Awards budú známi 15. marca.
Katolícku zádušnú omšu pre štyroch sólistov, dva zbory a orchester zložil Verdi na pamiatku talianskeho básnika a spisovateľa Alessandra Manzoniho. Premiéru mala v máji 1874 v milánskom kostole sv. Marka na výročie Manzoniho smrti. Krátko na to zaznela v La Scale a následne v Paríži. Toto dielo je označované aj ako najkoncentrovanejší príklad skladateľovho génia, v popularite súťaží s Mozartovým Rekviem a originalitou sa mu zo súčasníkov blíži len francúzsky hudobný skladateľ Hector Berlioz v Messe des morts.