Bohemian Rhapsody bol bezpochyby najčastejšie spomínaným filmom minulého roka. V kinách slávil obrovské úspechy, nadchol divákov, oslovil kritikov a postavil do pozoru kronikárov, ktorí mu vytýkali faktografické nepresnosti. Absolútne im rozumiem. Kto má naštudované všetky dátumy udalostí, ktoré sa vo filme Bryana Singera stretli, môže si zúfať.
Jeho snaha však nebola sfilmovať kroniku kapely Queen. Tými najzásadnejšími, ktoré sa udiali do roku 1985 sa nechal síce inšpirovať, ale iba preto, aby na ich základe ukázal fenomén, akým nesporne bol Freddie Mercury. A keď si divák k filmu sadne s tým, že sa chce dozvedieť niečo O ŇOM – človeku, jedincovi, osobnosti, umelcovi, zaradí Bohemian Rhapsody razom medzi svoje najobľúbenejšie filmy.
Film mapuje raketový vzostup nekonvenčnej skupiny prostredníctvom ich revolučného zvuku a ikonických skladieb We Will Rock You, We Are the Champions alebo práve Bohemian Rhapsody. Ich príbeh začína bleskovým štartom, pokračuje neriadenou životnou špirálou a vrcholí nezabudnuteľným, strhujúcim vystúpením na koncerte Live Aid v roku 1985. Na jeho pódiu Queen v čele s charizmatickým Freddiem predviedli jednu z najväčších show v histórii rocku. Ich hudba bola a stále je obrovskou inšpiráciou pre celý svet.
Najpodstatnejšiu vec si treba uvedomiť hneď na začiatku. Zásadným pilierom Bohemian Rhapsody nie sú fakty a uznávam, že ortodoxných fanúšikov niektoré nepresnosti môžu vo filme vyrušovať. Mne osobne najviac prekážalo zaradenie pesničky The Show Must Go On na záver filmu. Táto skladba vznikla krátko pred Freddieho smrťou a zaradená bola na album Innuendo (nahrávka vyšla vo februári 1991 a Freddie zomrel v novembri toho istého roku), poslednú nahrávku Queenu, ktorá vyšla ešte za Freddieho života. Je teda zrejmé, že vo filme, ktorý mapuje obdobie do roku 1985 nemá čo robiť. Na druhej strane uznávam, že neexistuje pieseň, ktorá by výstižnejšie pasovala na to, čo tu Freddie Mercury zanechal počas svojho života, i na to, čo nasledovalo po ňom a tým pádom, neexistuje výstižnejšia pesnička pre záver takéhoto filmu. Ochotne som preto prijal i tento fakt s tým, že nič iné mi vo filme zásadne neprekážalo.
Ba vlastne trochu áno. Veľmi dlho som si zvykal na Ramiho Maleka. A priznám sa, že to vlastne neviem doteraz vysvetliť. Hral ako Boh, bol skvelý, mal naučenú mimiku, pohyby, koncertné kroky, bol dokonalý. Pravdupovediac, nikoho lepšieho si v tej úlohe predstaviť neviem. A predsa! Niečo mi na ňom prekážalo. Časom som uspokojil sám seba tým, že to bol zrejme predkus, ktorý mi prišiel oveľa výraznejší než ten, na ktorý som bol zvyknutý u Freddieho. Možno len Freddieho brali kamery z iného uhla, možno som bol u neho na tie zuby zvyknutý natoľko, že som ich bral ako samozrejmosť a u Maleka mi prišli príliš výrazné. Priznávam, neviem! Nič to však nemení na tom, že Rami Malek sa svojej životnej úlohy zhostil geniálne a Oscara, Zlatý Globus i ďalšie ocenenia si jednoznačne zaslúžil.
Poďme však späť k filmu, ktorého zásadnou prioritou je ukázať život jednej z najzásadnejších osobností v dejinách populárnej hudby. Na tejto ceste divák stretáva tých najdôležitejších ľudí, ktorí prešli životom Freddieho Mercuryho. A to vo všetkých významoch slova najdôležitejší (v dobrom i v zlom). A dozvedá sa tiež, ako chlapec zo Zanzibaru vďaka svojmu talentu formoval mnohých ďalších, ktorí sa vydali na obdobnú cestu. Film absolútne dôveryhodne ukazuje to, že Freddie Mercury bol nielen jedinečný, ale svojim spôsobom i jediný. Presne taký, ako sa narodil, ako sám rád hovorieval – umelec. So všetkým, čo k významu tohto slova patrí. Autor, interpret i bohém. Svoju jedinečnosť (zámerne to nenazývam slávou) si dokázal vychutnať naplno. Veľmi dobre si uvedomoval svoju jedinečnosť, no nijako to nezneužíval. Kdesi hlboko bol stále tým malým chlapcom, ktorý si plnil sny a dokázal ich plniť aj iným. Chlapec, ktorý ľúbil a chcel byť ľúbený. Muž, ktorý sa občas dokázal stratiť v tieni takých, ktorí neukazovali na správnu cestu, no keď sa dokázal spamätať, išiel naplno. Vystúpenie na Live Aid, ktoré je vrcholom filmu, je toho jasným dôkazom. A hoci to už film neukazuje, následne, napriek chorobe, dokázal Freddie vyprodukovať more ďalších kultových piesní a v podstate pracoval až do konca svojho života. Chorobe podľahol 24. novembra 1991 a iba 24 hodín predtým verejne potvrdil, že je chorý na AIDS.
Tvorcovia filmu sa s noblesou snažia o jediné. Ukázať Freddieho ako skutočný a ojedinelý fenomén. Umelca, ktorého treba obdivovať a nie ho ľutovať, čo mimochodom absolútne neznášal. Jediné, čo chcel, bolo pracovať, kým mu to sily dovolia. A tvorcom sa to podarilo. Bohemian Rhapsody je dôstojnou spomienkou na geniálneho človeka, na Freddieho Mercuryho a zároveň je to utvrdenie v tom, že ak má šoubiznis svoje nebo a je v ňom Boh, jednoznačne sa volá Mercury.
Spoločnosť Bontonfilm priniesla filmovú lahôdku Bohemian Rhapsody na DVD, Blu ray a tiež v prevedení 4K Ultra HD. Na recenziu sme dostali k dispozícii Blu ray verziu filmu. Obraz je fantastický, špeciálne však musím vyzdvihnúť zvuk. Bol to jeden z dôvodov, prečo som si film pozrel dvakrát v priebehu dvoch dní (lákalo ma to však samozrejme i obsahovo). Prvý raz som stavil na český dabing. Je urobený výborne, avšak formát 5.1 tak trochu zabíja zážitok najmä v závere filmu počas Live Aid. Rozdiel je zreteľný, pokiaľ si divák pustí verziu s pôvodným zvukom, ktorý je vo formáte 7.1 DTS HD a je nádhernou ukážkou toho, ako tvorcovia dbali na dokonalosť zvuku a vyšlo im to stopercentne. Je to naozaj ohlušujúci zážitok.
Súčasťou Blu ray verzie je viac než hodina bonusového materiálu. Hneď na úvod podotýkam, že všetky sú k dispozícii s českými titulkami, takže zrozumiteľné pre každého a naozaj sa oplatia. Najzaujímavejším je nepochybne kompletná, nezostrihaná rekonštrukcia vystúpenia na Live Aid (vo filme je koncert pochopiteľne zostrihaný). Osobne by som tento bonus riešil výlučne koncertne a bez prestrihov z filmu (rodina Freddieho sleduje koncert doma pred obrazovkou a podobne). Tiež by som sa pokúsil získať pre šírenie oficiálny záznam pôvodného koncertu, vyčistiť ho a uviesť na Blu ray i ďalších formátoch. Tvorcovia ho k dispozícii mali a pre diváka by to bolo veľmi zaujímavé. Prípadne aj vo verzii, ktoré sa hojne objavujú na videokanáloch, kde nadšenci spojili filmový a skutočný koncert Live Aid a divák má tak šancu porovnávať Malekovho Freddieho s tým skutočným. Na profesionálnej báze by to bol skvelý bonus navyše. Prostredníctvom tých, ktoré na disku sú. dostáva divák zároveň príležitosť nahliadnuť do zákulisia nakrúcania a dozvie sa mnohé o tom, ako sa film pripravoval, ako sa vyberal hlavný predstaviteľ, ale tiež o tom, ako sa pre film nakrúcal legendárny koncert.
Finálny verdikt? Pre mňa absolútny zásah do čierneho. Milujem muziku, stále ma fascinuje Queen, obdivujem Freddieho. Dokonalá kombinácia, ktorá bez problémov zaradila Bohemian Rhapsody medzi moje najobľúbenejšie filmy vôbec.
Pavol Božík
100%
Réžia: Bryan Singer, Dexter Fletcher
Hrajú: Rami Malek, Joseph Mazzello, Gwilym Lee, Ben Hardy, Allen Leech, Mike Myers, Lucy Boynton, Aidan Gillen
Žáner: Životopisný
Pôvodný názov: Bohemian Rhapsody
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 24. októbra 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 135 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD 7.1), český (5.1) a ďalších 8 zvukových stôp
Titulky (Blu ray): české, slovenské a 23 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Kompletná nezostrihaná rekonštrukcia vystúpenia na Live Aid
* Rami Malek: Premena na Freddieho
* Podoba a zvuk kapely Queen
* Filmová rekonštrukcia koncertu Live Aid