Poslucháčov i kritikov udivuje Mireille Mathieu už roky svojou zvláštnou odmeranosťou, s ktorou neosobne plní umelecké zámery ako robot, alebo bábka na povrázku, a pritom všetkých fascinuje brilantnou speváckou technikou a ohromujúcou pracovitosťou.
Mireille Mathieu precestovala svet krížom krážom a až v roku 1985 prišla prvýkrát do Bratislavy na festival Bratislavská lýra. Do krásky na Dunaji potom prišla v roku 2002, kedy sa na Plese v Opere v Slovenskom národnom divadle stretla s Karlom Gottom. Ten spomína: S Mireille Mathieu sa roky dobre poznáme z nemeckých televíznych šou. Nikdy toho veľa nenahovorí, ale stále sa krásne usmieva. Navyše mám pocit, že vyzerá stále rovnako, ako keď sme sa v 70. rokoch zoznámili. Keď som v Nemecku pred desiatimi rokmi vydával album duetov Leben, mal na ňom byť aj duet s Mireille Mathieu. Neviem, kto a prečo zasiahol, ale z duetu nakoniec nič nebolo. Dodnes ma to mrzí, pretože mať duet so Slávikom z Avignonu by bolo vážne moc fajn!
V uplynulých rokoch si dvakrát podmanila Bratislavu a jej koncerty boli vždy beznádejne vypredané. Slovenskí fanúšikovia ju totiž doslova zbožňujú. V budúcom roku, konkrétne 10. marca 2020, vystúpi Mathieu v bratislavskej AXA aréne NTC. Pôjde o druhý koncert jej svetového turné, ktorého premiéra sa odohrá v pražskom Kongresovom centre. V Prahe natočila nedávno s Pražským symfonickým orchestrom pod taktovkou Jérôme Kuhna svoj ostatný album Mes Classiques, na ktorý naspievala skladby klasikov – Čajkovského, Mozarta, Brahmsa, Schuberta, Verdiho a Händla. Video k piesni Le premier regard d’amour, čo je jej verzia Čajkovského Koncertu b moll potom natočila v Španielskom sále a v reprezentačných priestoroch Pražského hradu. A šepká sa, že Bratislavský hrad alebo Katedrála sv. Martina by sa mali stať miestami, v ktorých Mireille Mathieu plánuje natočiť svoj nový videoklip.
Mireille Mathieu sa narodila pred 73. rokmi, presne 22. júla roku 1946, vo francúzskom pápežskom meste Avignon. Je najstarším zo štrnástich detí kamenára. Bývali v drevenom baraku, do ktorého pršalo a fučalo dverami aj oknami. Až keď mala pätnásť rokov, presťahovala sa jej rodina konečne do slušného bytu. V ňom spoznala, prvýkrát, do tej doby pre ňu nevídaný luxus. Kúpeľňu. To, že som sa mohla o samote vykúpať, bola pre mňa mimoriadna udalosť, priznala Mireille Mathieu po rokoch v jednom interview. Mireille pred publikom prvýkrát spievala na polnočnej omši. Mala vtedy štyri roky. Aby mala na hodiny spevu, musela si privyrábať drhnutím parkiet v škole, ktorú bez väčších úspechov študovala, alebo lepením obálok v neďalekej továrni.
Mireille Mathieu od detstva snívala, že sa raz stane speváčkou. Že bude druhou Edith Piaf. V roku 1965 sa Mireille rozhodla zúčastniť miestnej súťaže v speve, na ktorej suverénne získala prvú cenu a pozvanie do Paríža, na televízne natáčanie. Tam onedlho zvíťazila v jednej televíznej súťaži venovanej pamiatke Edith Piaf. V nej zatienila vernú kópiu tejto legendárnej francúzskej speváčky, o štyri roky staršiu a oveľa známejšiu Georgette Lemaire. Mireille Mathieu spievala repertoár Edith Piaf tak, že publikum uverilo, že sa objavilo ďalšie prosté dievča predurčené k sláve, a plakalo.
Dodnes predala Mireille Mathieu celosvetovo cez sto dvadsať miliónov platní a naspievala tisíc dvesto piesní v jedenástich jazykoch. V roku 2008 usporiadala v Moskve koncert na počesť Vladimíra Putina, v roku 2010 jej prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev udelil Medailu priateľstvo, mnohokrát Mireiile Mathieu koncertovala na moskovskom Červenom námestí. V roku 2015 na obrovskom nemeckom turné oslávila päťdesiat rokov svojho pôsobenia na scéne svetovej populárnej hudby. Pred tromi rokmi jej vo veku 94 rokov zomrela milovaná mamička Marcelle-Sophie. Od tej doby na ňu prostredníctvom piesne Maman na každom zo svojich koncertov spomína. Pápež Ján Pavol II. jej nazval speváčkou mieru a lásky.