Robert Taraba: Severania nie sú takí chladní za akých ich máme

Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda. Zoznámte sa v utorok 25. februára v KC Dunaj s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov. Nórsko má v sebe všetko. Cestovateľské kino nazrie do mentality národa, ktorý vyrástol na kultúre Vikingov, verí v existenciu trollov či elfov a nedá dopustiť na svoj hnedý syr. Do krajiny, v ktorej možno v priamom prenose sledovať ohromujúcu migráciu sobích stád naprieč Laponskom, štrikovanie svetra s nórskym vzorom alebo plavbu slávnej Hurtigruten, vezme divákov cestovateľ a fotograf Robert Taraba.

Čo pre vás symbolizuje Nórsko?
Nórsko je pre mňa krajina s neskutočne krásnou prírodou a pre mnohých je to jedna z najkrajších krajín Európy a možno aj sveta. Je to krajina kde žijú šejkovia Európy. Aj keď Nórsko bolo po druhej svetovej vojne jednou z najchudobnejších krajín. Toto trvalo až do 70. – 80. rokov dvadsiateho storočia, kým boli objavené obrovské náleziská ropy v severnom mori. Vďaka tomu môžeme v súčasnosti hovoriť o Nóroch ako o jednom z najbohatších národov sveta. Napriek svojmu bohatstvu sú do veľkej miery skromným, no hrdým národom, ktorý si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu.

Ako ste sa dostali k cestovaniu a prečo vás kroky viedli do Nórska?
K cestovaniu som sa dostával postupne. No to hlavné obdobie prišlo, až keď som sa stal sprievodcom pre cestovnú kanceláriu. V prípade Nórska to bolo však ešte počas mojich študentských čias, keď som v poslednom ročníku vysokej školy odišiel do Trondheimu. Tu som na univerzite spolupracoval na jeden projekte, ktorý sa stal zároveň aj mojou diplomovou prácou. Práve v tomto období som si zamiloval túto krajinu a jej ľudí. O to radšej sa sem vraciam každý rok ako sprievodca.

V čom je podľa vás najväčšia sila tejto krajiny, ktorú môže vo vzťahu k turistom či cestovateľom ukázať?
Jednoznačne je to už spomínaná krása nórskej prírody. Nórsko je krajina fjordov, neskutočných žulových masívov, z ktorých stekajú tisícky vodopádov. Nájdeme tu krásne ľadovcové údolia spolu s ľadovcami a riekami, na ktorých si môžete užiť adrenalínové športy. Napriek svojej rozľahlosti sú skoro všetky miesta veľmi dobre prístupné autom a Nórsko má veľmi dobre vybudovanú sieť národných ciest spolu s krásnymi vyhliadkami, ktoré sú naozaj často architektonickým skvostom. Ale tak isto je to bohatá severská kultúra a história, ktorá je viditeľná a hmatateľná na každom kroku. Návštevníka rozhodne zaujmú nórske mestá a dediny ukryté v nádherných údoliach. Nórska architektúra je jednoduchá a založená na dreve a prírodných materiáloch. Vďaka tomu, že po celej krajine nájdete rovnaké krásne drevené domčeky, ktoré sa často odlišujú iba farbou, nebudete mať ani len tušenie, kto je bohatý a kto nie. Veď to je princíp škandinávskeho modelu, aby mal každý tak nejak rovnako a dostatočne a bohatstvo netreba ukazovať.

Ktorú časť Nórska máte osobne rád a prečo?
Nórsko je naozaj obrovskou krajinou, ktorá sa rozprestiera ďaleko pod aj nad polárnym kruhom. V zásade platí, čím smerujete severnejšie, tým je aj redšie obývané. No prírodné krásy nájdeme všade, a preto ťažko vybrať len jednu časť, či oblasť, ktorá je najkrajšia. Osobne mám veľmi rád oblasť okolo Stalheimského údolia až po Nærøyfjord a drobné dedinky v tejto oblasti. No tak isto sú to krásne ľadovcové údolia a jednotlivé časti najväčšieho nórskeho ľadovca Jostedalsbreen. Rozhodne je Nórsko krajinou fjordov a tie si budete užívať na každom kroku, spolu s najznámejším Geirangerom. Najpútavejšou časťou pre mnohých sú Lofoty, ktoré mám tak isto veľmi rád. No skúseného cestovateľa zaujme aj málo obývané Laponsko, jeho pláne a stáda sobov spolu s divokými losmi. Nemôžem nespomenúť mestá ako Bergen, či hlavné mesto Oslo, ktoré vás dostanú svojou atmosférou, či už architektúrou tradičných nórskych domov, ale aj nadčasovou a modernou severskou architektúrou niektorých častí mesta.

A akú trasu alebo aké zastávky by ste odporučili návštevníkom, ktorí idú do Nórska prvýkrát a chcú zažiť esenciu tejto krajiny? A naopak, čo by ste odporučili tým, ktorí v Nórsku už boli a mali by chuť vybrať sa do menej známych turistických miest?
Začal by som v Osle. Tu sa návštevník veľmi rýchlo aklimatizuje. Je tu úžasná promenáda vo štvrti Akerbrygge, ktorá sa stala novodobým korzom mesta. Na poloostrove Bygdoy sú fantastické múzeá, kde človek lepšie pochopí nórsku históriu a cieľavedomosť v ich nebojácnych výpravách. Následne by som sa vydal tradičnou cestou prírodou južného Nórska cez dolinu Romsdalen k fjordom do Geirangeru a odtiaľ prechod vnútrozemím cez tunely a výhľady na ľadovce až do malebného Bergenu, poprípade až do Stavangeru a jeho okolia. Pre tých náročnejších alebo tých, ktorí už Nórsko navštívili je tu polárna časť Nórska a to Lofoty, dlhé laponské pláne, najsevernejší bod Nórska – Nordkapp. Dostať sa môžete až neďaleko ruských hraníc do Kirkenesu, kde si pochutnáte na kráľovských kraboch. Možností je naozaj veľa.

Čo vás v tejto krajine prekvapilo najviac?
Pre mňa osobne to bola dych vyrážajúca krása prírody prepojená s jej obyvateľmi. To, že Severania nie sú takí chladní za akých ich máme. To, že napriek tomu, že v Osle vidíte neskutočné množstvo Tesiel, luxusných obchodov a to že Nórsko je naozaj drahá krajina, tak máte pocit, že tu na prvý pohľad nevidíte rozdiely v životnej úrovni. Rozhodne mňa prekvapilo ako tu môže hádam všetko fungovať a pritom je jasné, že to nie je len o finančných prostriedkoch. Je to v povahe celého národa a spoločnosti, ktorá má samozrejme svoje svetlé aj tmavé stránky. No Nórsko je aj krajinou, kde kráľ chodieval MHD a sám si šoféroval auto. Krajina, kde môžete sledovať v priamom prenose ohromujúcu migráciu sobích stád naprieč Laponskom, štrikovanie svetra s nórskym vzorom alebo plavbu slávnej Hurtigruten.

Robert Taraba už počas vysokej školy odišiel študovať do nórskeho Trondheimu, kde si zamiloval celú Škandináviu. Aj preto sa do severských krajín vracia každý rok a neustále objavuje nové miesta. Cestovanie nie je len jeho vášňou, ale aj prácou, keďže sprevádza ľudí po celom svete. Bez svojho fotoaparátu sa nepohne ani na krok, aby na svojich fotografiách uchoval čaro výnimočných miest.

CESTOVATEĽSKÉ KINO: NÓRSKO
Bratislava, KC Dunaj
25. februára, 20:00 hod.