Titul Malá kniha stoicizmu ponúka nadčasové poznanie, ako získať odolnosť, sebadôveru a pokoj. Nájdete v nej osvedčené spôsoby, ako vystúpiť z emocionálnej horskej dráhy, znížiť negatívne emócie a zostať pokojný. Ako žiť podľa súboru overených hodnôt a rozvíjať pozitívne vlastnosti, akými sú odvaha, trpezlivosť, sebadisciplína, vytrvalosť a duševná sila. Ale nájdete v nej aj praktické stratégie, ako zlepšiť svoje momentálne vedomie a lepšie zvládať seba a svoje konanie v tomto chaotickom svete. Pretože jadrom tejto praktickej filozofie je viesť šťastný život aj (a najmä) tvárou v tvár nepriazni osudu.
Kde nájsť radosť? Získať silu?
Ako čeliť svojmu strachu a ťažkostiam?
Ako sa vyrovnať so smrťou milovaného?
A čo tie stále sa opakujúce depresívne myšlienky?
Praktizovanie stoicizmu pomáha rozvíjať nástroje, vďaka ktorým si poradíme s akýmikoľvek kopancami a údermi života tak efektívne, ako je to len ľudsky možné. Bez ohľadu na to, čo sa stane v našom živote, pripravení sme na všetko – dostať sa do bezvýchodiskovej situácie, či schytať nakladačku, nikdy sa nevzdať a vyťažiť zo situácie, čo sa dá. Takéto možnosti ponúka stoická filozofia.
Jonas Salzgeber nezaťažuje nejakými poučkami, teóriami, odbornými názvami, ale prihovára sa, jednoducho a zrozumiteľne. Používa príklady z bežného života, sem tam hodí zrnko humoru a hlavne si nenamýšľa, že je niečo viac. Že je náš učiteľ a že by sme ho mali poslúchať. Má pochopenie pre chyby a netrpezlivosť čitateľov, vytrvalo vysvetľuje, je priateľský a otvorený.
Užitočná je najmä druhá časť knihy Malá kniha stoicizmu, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar. Hoci aj prvú teoretickejšiu si užijete J, v tej druhej časti nájdete 55 stoických cvičení spolu s praktickými radami. Každé cvičenie môžete robiť samostatne.
Aby Jonas veci zjednodušil, pripravil tri druhy cvičení:
Prvé sú prípravné cvičenia, ktoré môžete robiť sami. Nepotrebujete konkrétnu životnú situáciu, aby ste ich mohli trénovať a dajú sa jednoducho robiť doma. Druhé sú cvičenia pre náročné životné situácie; ako sa správať v stresových chvíľach. A tretie sú cvičenia situácií s druhými ľuďmi: ako zvládať komplikovaných ľudí.
Milan Buno, knižný publicista