Do kín dorazil český historický veľkofilm, v ktorom sa objavia svetoví herci, ako Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe alebo Matthew Goode. Režisér Petr Jákl sľubuje, že si ho užijú nielen muži, ale aj ženy. Osobný príbeh Žižku a Kataríny predstaví love story trocha inak. Je tam veľmi silný príbeh silnej ženy zo stredoveku, ktorá má jasný názor. Nie je to film len o šarvátkach, politike a intrigánstve, vysvetľuje režisér s tým, že ide síce o netradičný vzťah medzi hlavnými postavami, ktorý je veľmi nečakaný aj pre ich úplne rozdielne postavenie, napriek tomu sa však vyvíja od začiatku až do konca.
Postava Kataríny, ktorú stvárnila austrálska herečka Sophie Lowe, je totiž na rozdiel od Žižku urodzeného rodu. Katarína je snúbenica Henricha z Rožmberka. Je to vopred dohodnutý sobáš, takže nejde o žiadny láskyplný vzťah, osvetlila vzťahy postáv herečka. Sobáše v tom čase sa dohovárali ako dynastické záležitosti. Králi s kráľmi, kniežatá s kniežatami, páni s pánmi. Bol to obvyklý spôsob. Často sa svadobčania videli až v kostole, a niekedy ani to nie, dodal odborný poradca filmu, prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc.
Okrem mnohých bitiek a drsného stredovekého prostredia sa tak diváčky môžu tešiť aj na love story plnú osudovej príťažlivosti, ktorá zamieša kartami osudu.
Digitálne efekty
Tie síce nie sú v českej kinematografii využívané tak veľa, ako napríklad v amerických blockbusteroch, avšak tento historický veľkofilm sa určite svojim hollywoodskym kolegom vizuálne vyrovná. Pre film sme museli kompletne prerobiť Prahu, upozornil režisér na jednu z najväčších vizuálnych výziev veľkofilmu, totiž potrebu vierohodne zobraziť metropolu na sklonku 15. storočia za vlády kráľa Václava IV.
Vodné scény
Scény, v ktorých sa bojovníci stretávajú s vodným živlom, sa nakrúcali v lome Veľká Amerika kúsok za Prahou, ale aj v bazéne, kde filmári umelo vytvorili jaskyňu. Každý herec musel mať pri sebe jedného potápača, takže keď bolo vo vode päť hercov, muselo tam byť zároveň päť potápačov, vysvetlil režisér s tým, že tieto podvodné zábery celé nakrúcanie spomaľovali. Samotné scény boli náročné aj pre hercov. Nakrúcanie vo vode má tiež svoje limity. Herci na sebe mali kostýmy, takže keď bola voda veľmi teplá, začalo im byť zle a museli z vody vyliezť. Keď bola voda naopak veľmi studená a zakalená, dlho tam nevydržali. Niektorí na sebe mali brnenie, takže nedokázali urobiť veci, ktoré som od nich chcel, opísal úskalie filmárskej práce mimo bežných interiérov a exteriérov Petr Jákl.
Miesta, kde sa film nakrúcal
Historický veľkofilm sa nakrúcal pred štyrmi rokmi na hradoch Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník. Samozrejme došlo aj na okolie týchto pamiatok. Zásadné scény vznikali aj v lome Veľká Amerika pri Beroune, pri Dolskom mlyne v Českom Švajčiarsku, na pražskom Karlovom moste a na ďalších ikonických miestach Českej republiky. Kľúčové pre nás boli prírodné lokácie, ako sú lesy a jaskyne. Tam, kde lokácie nevyzerali úplne dobovo, sme museli zasiahnuť postprodukčne. Takých zásahov je vo filme nakoniec vyše šesťsto, vysvetlil režisér. Za veľmi vďačné miesto pre filmárov označil Petr Jákl Prahu. V Prahe sa dá nakrútiť naozaj takmer čokoľvek. Sú tam zachované uličky, Staré mesto vyzerá na niektorých miestach skoro nedotknuto.