Nie, nie je to príbeh dvojjamkového, hoci skončil na rovnakom poste, ako hrdina filmového príbehu, ktorý práve prišiel do kín. Rozdiel medzi oboma je ten, že zatiaľ, čo dvojjamkový je napriek postu stále iba podržtaškou, jeho americký náprotivok už budúci týždeň môže opäť začať rozhodovať o budúcnosti sveta.
Budúci týždeň si budú USA voliť prezidenta. Hoci sa nás to na prvý pohľad nijako netýka a už vôbec to nijako neovplyvníme, týka sa nás to bytostne. V podstate, degradovaná republika, akou momentálne je Slovensko, je iba kockou v rukách buď USA, alebo Kremľa a je iba otázkou, kam nás neschopní slovenskí papaláši vrhnú.
Jedným z dvoch kandidátov na amerického prezidenta je Donald Trump. Už zase! Nebolo by to prvý raz, čo by zasadol do Bieleho domu. Po štyroch rokoch vládnutia iného prezidenta sa tam už po upotenom diktátorovi s prehadzovačkou na hlave čiastočne vyvetralo, no je celkom možné, že sa tam čoskoro bude potiť opäť. Mne osobne je to jedno! Myslím si len, že nedávny pokus o atentát na jeho osobu iba posilnil jeho pozíciu a talentovaný obchodník bez chrbtovej kosti má brány do ovalnej pracovne doširoka otvorené. Uvidíme…
Ešte predtým je tu však možnosť vidieť Trumpa trochu inak. Respektíve inak ani nie, pretože v konečnom dôsledku aj dvojhodinová filmová novinka z neho vykreuje nebezpečnú obludu nedoziernych rozmerov, ale ak vás bavia životopisné filmy, tak je ideálny čas zájsť do kina!
Mňa bavia veľmi a pravdupovediac, omnoho viac tieto kvázi béčkové, kde sa viac hrá na fakty, než hollywoodske blockbustery o speváckych hviezdach, kde sa síce dbá na každý detail a zážitok je fantastický, no celkový dojem nemá so životopisom danej osobnosti príliš spoločného.
Príbeh Trumpa (celý názov The Apprentice: Príbeh Trumpa) je surovým pohľadom do života človeka, ktorého dielo je dávno zaradené do bedekrov New Yorku. Keď som totiž bol v roku 1994 vo veľkom jablku, vtedy ešte s cestovnou kanceláriou, jednou z atrakcií, ktorou nás slovenská sprievodkyňa žijúca v USA previedla, bol práve Trumpov mrakodrap a nasledovalo niekoľko ďalších miest, spojených s menom obchodníka, ktorý vtedy bol pre našinca oveľa zaujímavejší tým, že bol manželom krásnej československej modelky Ivany Zelníčkovej.
O tridsať rokov neskôr má tento obchodník za sebou jedno volebné obdobie vo funkcii prezidenta USA a niekoľko nezabudnuteľných škandálov. Jeho bývala manželka medzitým spadla zo schodov luxusného bytu a nečakane sa pobrala na onen svet za Trumpovým bratom skôr, než by ktokoľvek predpokladal.
Filmová novinka, ktorú práve teraz do kín prináša Magic Box Slovakia ozrejmí mnohé súvislosti. V tomto filme sa nikto nehrá na správne postavenú kameru, lom svetla, či dofarbovanie, tu ide o fakty. Donald Trump mal vízie, mal plány, ale nemal peniaze, ani postavenie. Za chrbtom mal otca, bohatého finančníka, ktorý síce mohol financovať synove sny švihnutím ruky, ibaže otec svojim dvom synom príliš nedôveroval. Z jedného celkom systematicky urobil trosku, ten druhý si našiel vlastnú cestu.
Trump, od rannej mladosti milujúci seba, svoju ofinu, moc a Ivanu Zelníčkovú (na chvíľu) veľmi rýchlo pochopil, že na vrchol sa dostane jedine vďaka správnym kontaktom. Stačil mu jeden. Cohn je muž, bez ktorého by nebol Trump. Nikdy! Roy Cohn bol nezastaviteľná mašina so znalosťami o právnických kľučkách, ale hlavne s odpočúvacími zariadeniami na všetkých možných miestach. Záznamy z nich otvárali dvere na najvyšších miestach a to urobilo z utiahnutého blondiaka, ktorý sníval o podnikaní v realitách muža, ktorého meno dnes skloňuje celá Amerika a je jedno či pozitívne, alebo negatívne.
Trump sa veľmi rýchlo učil pod svojho učiteľa a veľmi rýchlo si tiež uvedomil, že mu jeho vlastný učiteľ až príliš videl pod prsty. Ich vzťah je neopísateľný, ťažko sa v ňom vyznať. Cohn bol do Trumpa platonicky zamilovaný, Trump to buď nevedel (pochybujem), alebo nechcel vedieť. Slovo AIDS v ňom vyvolávalo hystériu, a po tom, čo nečakane nazrel do izby, kde tvrdo súložilo päť mužov, zbrklo utiekol a zdalo sa, že sa rozplače.
Príbeh Trumpa je vlastne príbehom týchto dvoch a ešte Ivany Zelníčkovej. Trump sa do nej zamiloval na prvý pohľad, obháňal ju, dostal ju, temer o ňu prišiel kvôli predmanželskej zmluve, do ktorej ho dotlačil práve Cohn, a predsa ju dostal, až sa mu nakoniec prejedla, no v jeho životnom príbehu je jedným zo zásadných pilierov.
Príbeh Trumpa je príbeh o tom, ako sa mladý Donald Trump dostal k moci prostredníctvom faustovskej dohody s vplyvným pravicovým právnikom a politickým manipulátorom Royom Cohnom. New York, 70. roky 20. storočia. Donald J. Trump sa snaží vymaniť z tieňa svojho vplyvného otca a presadiť sa na manhattanskom trhu s nehnuteľnosťami. Na začiatku svojej kariéry stretáva politického stratéga Roya Cohna, ktorý sa stáva jedným z najdôležitejších ľudí v jeho živote. Cohn, vplyvný právnik, ktorý sa preslávil usvedčením manželov Rosenbergovcov zo špionáže a vyšetrovaním podozrivých komunistov z okruhu senátora McCarthyho, vidí v mladom Donaldovi potenciál. Naučí ho, ako získať moc a bohatstvo prostredníctvom manipulácie, zastrašovania a médií. Zvyšok je história. Dobre známa história…
Vynikajúci film! Exceluje v ňom Sebastian Stan v úlohe Donadla Trumpa, ale hlavne Jeremy Strong ako Roy Cohn. Je to diabol, tá úloha mu neskutočne pristala a ešte stále mám pri spomienke na neho zimomriavky. Problém mám s predstaviteľkou Ivany Zelníčkovej. Niekto by Američanom mal konečne vysvetliť, že Čechoslováci, hoci sa do nich Rusi srali a serú niekoľko desaťročí, nemajú ruský prízvuk a Bulharka Maria Bakalova teda oujka, ako keby súťažila vo finále o zlatú cibuľu na streche Kremľa. Verím, že až raz budú film dabovať (české) televízie, odpustia si ten primitívny balast a Zelníčkovú síce obdaria východným prízvukom, ale pokojne stačí ten od súčasnej slovenskej ministerky kultúry.
Sranda bokom priatelia. Príbeh Trumpa prichádza do slovenských kín veľmi nenápadne. Napriek tomu, že zožal mimoriadne úspechy na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes (nominácia na Zlatú palmu). A také filmy bývajú najlepšie! Čo do svojho žánru, jednoznačne najlepší životopisný film tohto roku. Bez príkras, bez pozlátok, bez obalu, naplno. Ten mladík so starostlivo upravenou ofinou sa postupne stal monštrom, ktoré má veľmi veľkú šancu opäť dirigovať svet. Už raz ukázal, že ako dirigent svetového orchestra nie je príliš dôveryhodný. A tento film je o ceste, ktorá mu dodala sebavedomie a istotu, že môže všetko. Žiaľ! Moc v rukách vyhrotených egocentrikov je nebezpečná vec. Poznáme to aj z vlastných skúseností.
Ešte malý bonus pre milovníkov oldies hudby. Síce som to doteraz celkom nepochopil, ale mám z toho obrovskú radosť. Vo filme znie retro hudba osemdesiatych rokov, ale pozor, európska retro hudba. Takže počuť v americkom filme o budúcom americkom prezidentovi duo Baccara, je niečo… čarovné.
Kukni na to! je mediálnym partnerom filmu
Pavol Božík
90%
Réžia: Ali Abbasi
Hrajú: Sebastian Stan, Maria Bakalova, Jeremy Strong, Martin Donovan, Emily Mitchell, Patch Darragh, Stuart Hughes, Michael Hough, Joe Pingue, Eoin Duffy