Chcete sa zabaviť, zasmiať a dozvedieť sa všeličo o Veľkej Británii? Prípadne si aj rozšíriť slovnú zásobu? Je tu prvá kniha s názvom Skutočným Britom ľahko a rýchlo, ktorá ponúka všemožné kultúrne kuriozity, užitočné slovné zvraty a frázy, kniha, vďaka ktorej sa lepšie ponoríte do zmýšľania i životného štýlu Angličanov.
Globalizácia postupne ovláda všetko na svete vrátane stravovania, spoločenských návykov a dokonca aj jazyka. Kde teda návštevník zo starého kontinentu získa nefalšované britské zážitky?
Ako sa máte? Rád vás vidím.
Keďže ste nás navštívili, dúfam, že už viete, prečo sa naša krajina nazýva Veľká Británia: máme dlhú a slávnu históriu; panenskú, nádhernú krajinu; rozmanité počasie a to ani nespomínam naše bezkonkurenčné úspechy v krikete a vo futbale. Zachovávame si dávne tradície: popoludňajší čaj o štvrtej, nedeľný rozbif a pri každej príležitosti teplé pivo. Samozrejme, sme tu aj my, obyvatelia so starosvetskou zdvorilosťou a toleranciou. No a aby som nezabudol, máme zmysel pre humor. Naozaj sa radi schuti zasmejeme!
Prvá kniha Skutočným Britom ľahko a rýchlo (How To Be British) vtipne predstavuje tradície zdržanlivého a uhladeného národa z Britských ostrovov zbožňujúceho domácich miláčikov a čaj – hodnoty, vďaka ktorým je Británia iná.
Dozviete sa napríklad o sťažnostiach Angličanov, ich zmysle pre humor, puboch, stretnutiach a pozdravoch, ale tiež o domácich miláčikoch: Správny Brit dobre vie, že jeho pes, mačka, andulka, škrečok, prípadne zlatá rybička sú vernejší, zhovorčivejší, láskyplnejší a zábavnejší spoločníci ako väčšina ľudských bytostí.
Viete, aké sú stravovacie zvyky Britov a o čom sa najradšej rozprávajú? Ako je to so šoférovaním, dlhými radmi a zdvorilosťou?
Zdvorilosť
Hosť, ktorý chce vyvolať dobrý dojem, aby si ho britskí hostitelia obľúbili, sa musí vedieť ospravedlňovať. Na ulici. V autobuse. U holiča. V spálni. Pri odchode a príchode. Sorry je pre každého Brita jedno z najdôležitejších slovíčok. Cudzinec, ktorý sa medzi nami pohybuje, by ho mal vyslovovať ustavične. Sorry pripravuje cestičku, ospravedlňuje chyby, upokojuje nervy a uhladzuje spory, aby sme sa všetci cítili príjemne a netrápili sa. Popri prepáčte sú azda najdôležitejšími výrazmi pre každého cudzinca aj slovíčka please a thank you. Slovo please má v angličtine rovnaký koreň ako príjemný, radosť a potešujúci, čo len ďalej potvrdzuje význam britskej slušnosti. Slovko thank pochádza zo staroanglického thonc a má rovnaký koreň ako myslieť. Byť zdvorilý teda znamená konať premyslene.
Skutočným Britom ľahko a rýchlo je farebný sprievodca do tašky, príručka, ktorú si len tak otvoríte a bavíte sa. Jemná satira niekedy ostrá ako šíp, nevýrazné jedlá, módne katastrofy, nostalgia za starou Britániou… aj o tom je táto milá knižka. Bavte sa!
Milan Buno, literárny publicista