Pri príležitosti osláv Európskeho roku kultúrneho dedičstva odborníci na archiváciu dát z nórskej spoločnosti Piql oslovili verejnosť, aby nominovali a následne hlasovali za to svetové kultúrne dedičstvo, ktoré si podľa ich názoru najviac zaslúži byť digitálne uložené naveky.
O tom, ktoré kultúrne dedičstvo poputuje do Arktického svetového archívu, verejnosť hlasovala tri mesiace na sociálnych sieťach Piql po celom svete. Po hlasovaní sa výber v materskom nórskom Piql zúžil na túto finálnu Top 10, ktorá bola koncom februára uložená do najbezpečnejších archívov sveta:
01.
Druhý štúdiový album anglického elektronického zoskupenia The Prodigy – Music For The Jilted Generation (poskytne kapela The Prodigy)
02.
Obraz Nočná hliadka od holandského maliara Rembrandta (poskytne amsterdamské múzeum Rijksmuseum)
03.
Prvá kniha zhotovená kníhtlačiarskym strojom – Gutenbergova biblia (poskytne Univerzita Johanna Wolfganga Goetheho vo Frankfurte nad Mohanom)
04.
Vedecký objav častice Higgsov bozón od vedca Petra Higgsa (poskytne CERN – Európska organizácia pre jadrový výskum)
05.
Fotografie oslavujúce život nórskeho dramatika, spisovateľa a maliara, Henrika Ibsena (poskytne Nórske národné múzeum)
06.
Švédsky hudobný projekt Ljudbänken (poskytnú švédske organizácie Audiorama a Stockholm Art)
07.
Fotografie zachytávajúce históriu mesta Svalbard zo Špicbergov (poskytne Svalbardské múzeum)
08.
Architektonický dizajn španielskeho múzea moderného umenia Guggenheim Bilbao (poskytne múzeum Guggenheim Bilbao)
09.
Umelecké práce oslavujúce kultúru Sámov – najstaršej etnickej skupiny z Laponska (poskytne Nórske národné múzeum)
10.
Fotografie zachytávajúce známe náboženské/pútnické miesta (víťazi zo súťaže Future of Religious Heritage photo)
Tento pestrý výber hodnotných diel sa tak pripojil k už uchovaným pokladom, ktoré Arktický svetový archív skrýva. Odborníci zo spoločnosti Piql doteraz uschovali v Arktickom svetovom archíve už také skvosty ako niekoľko desiatok manuskriptov z Vatikánskej knižnice, dielo Výkrik od nórskeho maliara Edvarda Muncha, nahrávky z národného archívu Brazílie a Mexika a ďalšie diela súčasného umenia.
V Piql sa v rámci vyhlásenia súťaže rozhodli, že jedného zo súťažných navrhovateľov pozvú do Arktického svetového archívu, aby v mene verejnosti uložil cenné materiály. Víťazkou sa stala Elizabeth Coelho, španielska knihovníčka, ktorá nominovala do súťaže práve kultúrne dedičstvo mesta Svalbard.
Rune Bjerkestrand, riaditeľ spoločnosti Piql hovorí, že chuť, s akou sa verejnosť angažovala do tohto projektu, je neoceniteľná: Arktický svetový archív je miesto pre svetové pamiatky a chceli sme, aby nám verejnosť pomohla rozhodnúť, ktoré diela tam uchovať. Vybraná Top 10 vytvára obraz úžasnej rozmanitosti toho, čo oceňuje naša éra. Digitálne uskladnenie týchto diel pre budúcnosť je obrovskou pomocou pre naše kultúrne dedičstvo a tešíme sa na to, ako budeme zapájať verejnosť do podobných projektov aj naďalej.
A ako bola vnímaná súťaž dedičstiev na Slovensku? Ktorý z 10 favoritov by uspel u nás? Za najpodstatnejší výber dát uložených v Arktickom svetovom archíve v Piql Slovakia považujeme vedecké objavy ohľadom Higgsovho bozónu, ktoré sú vo svete fyziky a vedy považované za jedny z najpodstatnejších objavov. Dôležitý výber bola zároveň aj Gutenbergova biblia, ktorá je známa po celom svete a predstavuje technologický posun ľudstva v predávaní informácií budúcim generáciám a pomoc rapídne produkovať predávanie informácií všeobecne. Osobne v tom vidíme miernu paralelu voči uchovávaniu dát na piqlFilme, nakoľko tak, ako kedysi Gutenberg, aj my zaručujeme budúci prístup k informáciám, hovorí Michal Hanzalík, odborník na archiváciu zo spoločnosti Piql Slovakia.
Prečo je na uchovávanie cenných dát vhodný práve Arktický svetový archív? Rozprestiera sa v meste Svalbard, ktoré patrí Nórsku a leží na ostrove Špicbergy. Je to demilitarizované územie, obklopené permafrostom, ochraňované ľadovými medveďmi a údaje, ktoré sú nahrané špeciálnou technológiou na prakticky nezničiteľný film, ktorý vydrží až po dobu 500 rokov.