Komiksový film s názvom Parralel vznikal dva roky v česko-slovenskej spolupráci. Unikátny animovaný film má na konte režisér, animátor a scenárista Matyas Brych, producent a výkonný producent Patrizio Gente a Vladimír Kriško, režisér postprodukcie a spoluproducent. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami a pracoval na ňom nepretržite jeden jediný animátor.
Nový film českého režiséra Matyasa Brycha je celovečerný režijný debut na motívy skutočných udalostí. Mladý talentovaný český animátor, ktorý žije na Slovensku, má za sebou viacero animovaných filmov ako napríklad krátkometrážnu snímku Crush alebo sci-fi drámu s krátkym názvom R. Réžiu filmu si Matyas podelil s Vladimírom Kriškom, ale scenár aj celá animácia je prácou samotného autora.
Film bol odjakživa mojou vášňou. Je to dokonalá konjunktúra všetkých umeleckých oborov, ktoré kedy mnou rezonovali – obraz, príbeh a hudba. Pre začínajúceho filmára je niekoľko možností. Buď natočiť tzv. found footage horor, alebo v mojom prípade nakresliť animovaný film celý sám. Zvíťazila animácia a to aj napriek tomu, že nepoznám jediný celovečerný projekt, ktorý by kreslil jeden človek sám. A tak som kreslil a kreslil, takmer dva roky, hovorí Matyas Brych.
Nový film Parralel je prvý slovenský komiksový film, ktorý vznikol v česko-slovenskej spolupráci, ktorého producentom a aj výkonným producentom je slovák Patrizio Gente.
Doteraz sa na Slovensku nič podobné nevytvorilo. Lákajú ma nové veci, ktoré majú zmysel, a tak sme urobili nie film z komiksu, ale komiks z filmu. Pripravujeme ešte aj výtlačok komiksu ako prekvapenie. Mám rád výzvy a s kolegom režisérom Vladom Kriškom sme od prvej chvíle vedeli, že to bude náročný, krásny, no najmä zaujímavý film, vysvetľuje Patrizio Gente.
Inšpiráciou na vznik filmu boli autorovi americké komiksy DC a Marvel, japonské anime, ale aj silná česká a slovenská tradícia. Inšpirácia vraj prichádzala aj z kníh o Hobitoch, hrdinských príbehov, kde obyčajní malí tvorovia zachraňujú celý svet.
Hlavný hrdina filmu Parralel prisľúbi svojej žene, slávnej spisovateľke fantasy príbehov pre deti, ktorá tragicky umiera, že dokončí jej posledný príbeh pre ich milovanú dcérku. Ale zasiahnutý obrovskou stratou sa sám stáva súčasťou príbehu. Príbeh inšpirovaný udalosťami je sondou do života muža, ktorý všetko stratil, okrem vôle žiť a prežiť.
Scenár je základ. Potom som urobil nejaké skice ceruzkou, nákresy. Dalo by sa povedať storyboard, aj keď len k malému počtu scén. Väčšina vecí vznikala priamo za pochodu, v počítači. Film je nakreslený a tiež animovaný celý ručne, dá sa povedať, že taká stop motion grafika priamo v počítači. Mojím nástrojom sú teda myš a klávesnice, upresňuje animátor Matyas Brych.
Obrovskou inšpiráciou filmu boli dva veľké príbehy. Jeden sa stal v Andách v 80. rokoch dvom horolezcom Joemu Simpsonovi a Simonovi Yatesovi,
Tesne pod vrcholom sa im prihodila hrozivá nehoda, keď začali zostupovať po dobytí vysnenej veľhory. Joe si zlomil nohu a v takom momente existuje pre horolezca nepísané pravidlo zraneného nechať na mieste a prežiť aspoň sám, je totiž nereálne zniesť bezvládneho človeka vo výstroji niekoľko sto metrov dole. Tí dvaja muži sa neopustili a rozhodli sa k zostupu zlaňovaním zraneného. Nastala však snehová búrka a Joe sa svojou zlomenou nohou prepadol cez previs, odkiaľ sa nedokázal vyšplhať späť. Stiahol so sebou aj svojho kamaráta Simona a ten sa preto po niekoľkých hodinách na pokraji síl rozhodol, že priateľa z lana odreže. Sám sa dostal do základného tábora úplne vyčerpaný a psychicky zničený a myslel si, že je jeho kamarát mŕtvy. Ten však pád z lana nielenže prežil, ale hrdinsky sa štyri dni plazil po ľadovci, vysilený a dolámaný, aby sa tento príbeh stal jednou z najväčších legiend o prežitie v divočine, hovorí Matyas Brych, animátor, scenárista a režisér animácie.
Film vznikal na Slovensku v Bratislave, Košiciach a Svidníku a v Českej republike a má dĺžku 82 minút. Slávnostnú premiéru bude mať 30. mája a od 31. mája si ju budú môcť pozrieť fanúšikovia v kinách na celom Slovensku.