Taliansky Turín bol hostiteľom 66. ročníka piesňovej súťaže Eurovision Song Contest. Štafeta súťaže putuje na Ukrajinu, kam ju odvezie interpret víťaznej skladby – Kalush Orchestra.
Rovnako, ako rôznorodé a kvalitatívne rozdielne boli dva semifinálové večery, tak pestrý bol i finálový večer, kde sa k dvom desiatkam postupujúcim semifinalistov pridali ešte interpreti z krajín Veľkej päťky – Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Veľká Británia, Nemecko. Veľkolepá prezentácia europopu vo všetkých jeho podobách priniesla po polnoci nového víťaza najsledovanejšej nešportovej udalosti na svete.
Hlasovanie odborných porôt 40 zúčastnených krajín najskôr rozhodlo o víťazovi z Veľkej Británie, za ktorým v tesnom závese skončili Švédsko a Španielsko. O všetkom však rozhodli divácke hlasy. Viac než štyriso z nich získala Ukrajina, ktorá sa s počtom 631 bodov od porôt a divákov umiestnila na vrchole rebríčka.
Aktuálny ročník Eurosongu začal hromadne spievanou mierovou hymnou Johna Lennona Give Peace A Chance! Eurovision Song Contest, ktorý sa 65 rokov prezentoval ako udalosť, ktorá sa nijakým spôsobom nespája s politikou a organizátori nemali problém vylúčiť zo súťaže pesničky s politickým podtextom, sa však tento rok potichu priklonil k politickej propagande, vyčlenením Ruska z boja o účasť vo finále. A hoci sa o tom celý týždeň taktne mlčalo, dovolím si tvrdiť, že Eurosong týmto počinom stratil svoju pomyselnú (ne)politickú čistotu.
Mätúco tiež vyznie, že sa krajina, ktorá sa zmáha s vojnovým atakom, dokáže baviť pred celým svetom, kým doma umierajú ľudia. Zaujímavé tiež bude sledovať, kde sa na budúci rok Eurosong uskutoční, keďže už teraz je Ukrajina v dezolátnom vojnovom stave. Výsledok treba rešpektovať, i keď je bezpochyby výsledkom tlaku aktuálnych udalostí.
Ukrajina sa Eurosongu zúčastnila prvý raz v roku 2003, už o rok neskôr súťaž vyhrala speváčka Ruslana a v roku 2016 speváčka Jamala, pri ktorej sa dodnes diskutuje o tom, že mala byť zo súťaže vylúčená, pretože pesnička mala politický podtext.
A na záver ešte jedna zaujímavosť. Slovensko v spojitosti so súťažou oslavuje významné výročie. Už presne desať rokov toto najväčšie hudobné podujatie na svete statočne ignoruje s výhovorkami na vysoké náklady, či divácky nezáujem. Vzhľadom na úspechy bratov Čechov v posledných rokoch by nebolo od veci upustiť paru verejnoprávnej ješitnosti a zamyslieť sa nad účasťou v ďalších ročníkoch. Naša účasť by totiž bola i propagáciou krajiny v celosvetovom meradle. Naposledy nás v súťaži v roku 2012 prezentoval Max Jason Mai alias Miro Šmajda. Okrem neho tiež Elán, Tublatanka, Marcel Palonder, Katarína Hasprová, Kamil Mikulčík s Nelou Pociskovou, Kristína a dvojičky Twiins. Najväčší úspech zaznamenal Marcel Palonder (1996) – vo veľkom finále skončil na 18. mieste, naopak iba 8 bodov a posledné miesto v semifinále si vykričala Nela Pocisková s Kamilom Mikulčíkom (2009).
Komplet všetkých tohtoročných súťažných piesní si môžete pripomínať nielen na CD, ale tiež v komplete štyroch vinylových platní, alebo na magnetofónovej kazete, DVD, alebo na Blu ray.
Pavol Božík