Finále Viva Musica! v slákoch virtuózov

Jubilejný 20. ročník festivalu Viva Musica! prinesie dohromady 13 unikátnych koncertov, ktoré sa uskutočnia na rôznych miestach v Bratislave. Súčasťou festivalu budú aj majstrovské kurzy v podaní svetoznámeho huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. Na záverečnom koncerte si budú môcť návštevníci vychutnať virtuózne umenie a vzájomnú súhru huslistov Dalibora Karvaya, Karola Daniša, Ondreja Janošku a ich profesora z čias štúdií vo Viedni a v Grazi, Borisa Kuschnira, v sprievode Orchestra Viva Musica!. 

Dalibor Karvay, Karol DanišOndrej Janoška sú výnimoční huslisti, ktorí reprezentujú to najlepšie z husľového majstrovstva v rámci mladšej generácie slovenských interpretov. Všetci traja študovali hru na husliach v triede profesora Borisa Kuschnira, s ktorým si teraz po prvýkrát spolu zahrajú na jednom pódiu. Boris Kuschnir je dnes už legendárnym profesorom hry na husliach, pod ktorého vedením vyrástli najväčšie hviezdy svetovej husľovej hry ako napríklad Julian Rachlin, Nikolaj Szeps-Znaider, Alexandra Soumm či aktuálne vychádzajúca hviezda María Dueñas.

Veľmi sa teším, že sa 15. augusta na jednom pódiu stretnem s mojimi tromi bývalými študentmi, ktorí sú dnes už slávnymi huslistami, a že si spolu zahráme v rámci tohto špeciálneho koncertu, povedal prof. Kuschnir. Na Viva Musica! festivale zaznie v ich podaní exkluzívny program zložený z diel Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Piotra Iľjiča Čajkovského, Henryka Wieniawskeho či Franza Waxmana pre sólové husle, dvoje a štvoro huslí v sprievode Orchestra Viva Musica!. Tento výnimočný koncert sa uskutoční 15. augusta 2024 o 19:00 v Slovenskom rozhlase.

Exkluzívnou novinkou 20. ročníka festivalu Viva Musica!, ktorú organizátori oznámili len pred pár dňami na sociálnych sieťach, sú majstrovské kurzy pod vedením huslistu Maxima Vengerova a klaviristky Poliny Osetinskaye. Kurzy sa uskutočnia na druhý deň po ich spoločnom koncerte – v piatok 12. júla 2024 v čase od 10:00 do 12:30 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (Zochova 1). 

Recitál Maxima Vengerova s Polinou Osetinskayou je pre náš festival hudobným sviatkom. O to viac sa teším, že súčasťou ich návštevy v Bratislave budú aj majstrovské kurzy určené mladým huslistom/-kám a klaviristom/-kám. Účastníci týchto kurzov budú mať jedinečnú príležitosť získať cenné skúsenosti, rady a inšpiráciu priamo od týchto dvoch výnimočných umelcov, hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kovalčik. 

Majstrovské kurzy sú určené pre aktívnych aj pasívnych účastníkov, avšak počet aktívnych účastníkov, ktorí budú môcť absolvovať majstrovskú lekciu pod vedením svetoznámych umelcov, je obmedzený. Záujemcovia o aktívnu účasť sa musia prihlásiť prostredníctvom registračného formuláru na stránke festivalu najneskôr do 30. júna 2024.

Koncerty festivalu sa tento rok uskutočnia aj na nových miestach. Bratislavská Botanická záhrada bude neopakovateľnou kulisou pre koncert renomovaného poľského sláčikového kvarteta Equilibrium String Quartet, ktoré bude mať na festivale premiéru v sobotu 13. júla 2024 o 17. hodine. Kvarteto sa špecializuje na historicky poučenú interpretáciu na dobových nástrojoch a objavovanie menej známej komornej hudby 18. a 19. storočia. V Bratislave okrem iného predstaví tvorbu u nás takmer neznámeho poľského autora Józefa Elsnera, medzi ktorého žiakov patril napríklad aj najslávnejší poľský skladateľ Fryderyk Chopin.

Popri svetových hviezdach festival Viva Musica! nezabúda ani na jedno zo svojich ďalších, rovnako dôležitých poslaní, a tým je neustála podpora mladých talentov. Jedným z takýchto podujatí bude aj sólový recitál vynikajúceho mladého klaviristu Pavla Bohdana Zápotočného, ktorý sa bratislavskému publiku predstaví 8. augusta 2024 o 20. hodine v Moyzesovej sieni.

Novinkou festivalu je aj pridaný koncert mimo Bratislavy, konkrétne v Stupave. V rámci cyklu Hudobné záhrady sa v nedeľu 4. augusta 2024 o 17. hodine v historickom Kaštieľskom parku predstaví vynikajúce sláčikové kvarteto Stories Quartet, ktoré tento rok na festivale vystúpi dvakrát. Koncert bude venovaný pamiatke slávneho stupavského rodáka Angela Neumanna (1838–1910), ktorý bol operným spevákom, režisérom a neskôr významným divadelným riaditeľom v niekoľkých európskych divadlách.

Marek Kučera