Supraphon vydal album, ktorý vzišiel ako výsledok spoločného projektu Českej filharmónie a Idy Kelarovej na podporu rómskych detí z českých a slovenských osád, ghett a sociálne vylúčených lokalít. V prvej štúdiovej nahrávke detského rómskeho zboru Čhavorenge riadi Českú filharmóniu dirigent Marko Ivanović. Medzi hudobnými hosťami figurujú: akordeonista Lelo Nika, huslista Ivan Herák, klavirista Ondrej Krajňák a na gitare hrá autor piesní Desiderius Dužda.
Krstnými mamami albumu Hej Romale boli režisérka Alice Nellis a herečka Martha Issová. V lete Čhavorenge čakajú koncerty v Rumunsku. V pláne sú tiež vystúpenia na Slovensku a v rokovaní sú koncerty v Rakúsku a v Írsku. Album Hej Romale vychádza symbolicky k Medzinárodnému dňu Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla. Vďaka Supraphonu sa v máji album dostane aj do medzinárodnej distribúcie.
Rómskym deťom chýba pocit, že sú v spoločnosti vítané. Ich cesta von zo začarovaného kruhu osád a ghett do sveta, kde sa od nich niečo očakáva, môžu si veriť a môžu niečo dokázať, je jedna z najťažších ciest. Ak sa aj energia, ktorú do detí vkladáme, nezúročí hneď, verím, že nádej na zmenu tu je. Detský spevácky zbor Čhavorenge je prostredím, ktoré deti motivuje, aby sa nevzdávali svojich snov a cieľov a aby šli za naplnením svojho životného príbehu. Som šťastná, že Česká filharmónia s nami po tŕnistej ceste vzdelávania kráča už piaty rok, a uvedomujem si, že táto cesta za porozumením môže trvať ešte niekoľko generácií, ba že nikdy neskončí. S týmto krédom Ida Kelarová už päť rokov spolupracuje s Českou filharmóniou na projekte, ktorý má rómskym deťom dať nádej.
Bilancia Čhavorenge doposiaľ obsahuje takmer 40 koncertov v pražskom Rudolfíne (v spolupráci s Jiřím Bělohlávkom, Alicou Nellis, Marthou Issovou a ďalšími) a v ďalších českých i slovenských mestách, workshopy, ale predovšetkým ovplyvnené životné príbehy desiatok rómskych detí a mladých ľudí. Tí nachádzajú vzťah k vlastnej kultúre, zažívajú pocit sebavedomia a objavujú vlastnú cestu. Po niekoľkých letných pobytoch Romano drom (Rómska cesta) na východnom Slovensku a v Čechách sa Čhavorenge spoločne s Českou filharmóniou a množstvom hostí pustilo vlani v auguste v Rudolfíne do nahrávania debutového albumu.
Album obsahuje dvanásť spievaných skladieb prevažne z autorskej dielne súčasného rómskeho skladateľa Desideria Duždu, ktoré dopĺňajú tradičné rómske piesne. Z chytľavých, roztancovaných i hlboko smutných skladieb vyžaruje energia, ktorá len málokoho ponechá chladného. Veľkorysý booklet s textami a prekladmi piesní dokumentuje celý projekt. Reflexie vytlačené v booklete, dávajú nádej, že môžeme žiť nielen vedľa seba, ale tiež spolu, a že sa môžeme navzájom v mnohom inšpirovať a učiť.
Riaditeľ Českej filharmónie David Mareček k projektu uviedol: Keď sme v roku 2011 vstupovali s Jiřím Bělohlávkom na pôdu Českej filharmónie, snívali sme o tom, že jej pomôžeme stať sa znovu národným orchestrom: hrdým, sebavedomým, a pritom láskavým a otvoreným. Popri abonentných cykloch v pražskom Rudolfíne, prestížnych zahraničných turné a nahrávkach začali vznikať tiež edukačné relácie pre všetky vekové skupiny poslucháčov. Pred piatimi rokmi sa objavil nápad na spoluprácu s Idou Kelarovou a jej rómskym detským zborom Čhavorenge. Mal v sebe všetko, na čom nám záležalo. Hudobnú, sociálnu i edukačnú stránku v dokonalej harmónii. Spolunažívanie rómskej a nerómskej komunity je v našej krajine silná téma, o ktorej nemá príliš zmysel hovoriť, ale radšej treba niečo urobiť. Ida Kelarová robí podľa môjho názoru to najlepšie, čo môže. Dáva deťom šancu na lepší život, pritom je prísna, profesionálna a prebúdza v nich nielen hudobný talent, ale tiež hrdosť a zodpovednosť samého za seba. Mám veľkú radosť, že nahrávka, ktorú sme si s Idou a Jiřím Bělohlávkom od začiatku veľmi priali, prichádza teraz na svet, a dúfam, že bude viac než iba výsledkom našej hudobnej a ľudskej spolupráce.
V máji 2018 čaká Čhavorenge návrat na Šluknovsko a spolupráca s miestnymi mladými nerómskymi spevákmi (pod vedením zbormajsterky Kateřiny Müllerovej) na koncertoch vo Varnsdorfe a v Rumburku. Letné Romano drom 2018 sa odohrá v Rumunsku, kde budú deti z Čhavorenge spoznávať tamojšie komunity a ich kultúru. Dva veľké koncerty sa odohrajú v najkrajšej bukurešťskej sále – v Athenaeu a v meste Sinaia v rámci tamojšieho festivalu pomenovaného po Georgeovi Enescu. Výjazd sa uskutoční za podpory programu EÚ Creative Europe. Slovensko je v pláne na jeseň 2018.