
Chystá sa lahôdka pre milovníkov Francúzska, francúzskej kultúry, hudby a mýtických príbehov! A nebude to len také obyčajné predstavenie. Poteší aj fanúšikov umenia nových médií a digitálneho experimentovania. V Štúdiu 12 Divadelného ústavu sa pripravuje experimentálne multimediálne predstavenie surrealistickej vokálnej poémy francúzskeho hudobného skladateľa Oliviera Messiaena (1908 – 1992) Harawi, Chant d’amour et de mort (Spev lásky a smrti) z roku 1945 pre soprán a klavír v štýle performatívneho umenia s využitím interaktívnej digitálnej projekcie spájajúcej účinkujúcich, divákov, miesto a čas. Za umeleckou koncepciou projektu stojí slovenská sopranistka Maria Taytakova.
Experimentálnym prvkom predstavenia je 3D audioreaktívna site-specific projekcia využívajúca abstraktné obrazy a rôzne vizuály generované real-time s ambíciou prepojenia viacerých druhov umenia vznikajúca jedinečne v konkrétnom čase a na konkrétnom mieste. Projekcia bezprostredne reaguje na zvukové podnety (spev, klavír i reč) a vďaka 3D rozloženiu projekčných sietí vytvára jedinečný virtuálny divadelný priestor.
Spev lásky a smrti je prerozprávaním známeho mýtu o Tristanovi a Izolde očami peruánskeho dievčaťa menom Piroutcha na pozadí surrealistického textu plného rôznych symbolov. Skladateľ, ktorý je súčasne aj autorom textu, sa inšpiroval francúzskou ľudovou piesňou, operou Richarda Wagnera Tristan a Izolda, spevom vtákov, peruánskymi legendami, hinduistickou mytológiou, astronómiu a v neposlednom rade francúzskymi surrealistickými básnikmi. Messiaenove prirodzené začlenenie rôznorodých kultúrnych podnetov do celistvej umeleckej výpovede reflektuje svojrázne multikultúrne videnie sveta. Dominantnou témou diela je podmaňujúca láska, ktorá nachádza svoje naplnenie až v smrti. V 12 spevoch poémy Messiaen zobrazuje rozličné podoby a dimenzie lásky bez hraníc. Dielo je doplnené o sprievodné umelecké slovo vo francúzskom origináli a slovenskom preklade približujúce autorský text skladateľa, prezradila nám Maria Taytakova.
Kukni na to! je mediálnym partnerom tejto kultúrnej lahôdky s využitím top moderných prvkov na našej umeleckej scéne. Premiéra je plánovaná na 25. november 2024 v Štúdiu 12 Divadelného ústavu v Bratislave, Jakubovo námestie 12, v rámci Fóra nezávislých tvorcov. O tri dni neskôr, 28. novembra 2024 s ním budú hosťovať v Slovenskom kultúrnom inštitúte v Prahe. Dielo pripravuje zoskupenie nezávislých umelcov pôsobiacich v rôznych oblastiach umenia pod záštitou OZ ARS IUVENTUTIS.
– red –