Muž, ktorý vedel žiť naplno

O pár dní príde na pulty kníhkupectiev výpravná obrazová monografia Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slávneho skladateľa v nej jedinečným spôsobom spracoval jeho syn Petr Svoboda, ktorý svoje spomienky doplnil aj desiatkami unikátnych fotografií. Mnohé z týchto snímok sú publikované vôbec prvýkrát. Okrem syna svetového skladateľa zaspomína v knihe na geniálneho, aj keď svojrázneho umelca, plejáda ďalších osobností, ktorých vtipné, láskyplné, ale aj nostalgické historky obraz Karola Slobodu dokonale dotvárajú.

Karel Svoboda – bohom nadaný skladateľ, neúnavný hitmaker, ktorý svojou hudbou dokázal dobyť svet. Zostali po ňom stovky nádherných piesní, z ktorých mnohé sú milované dodnes. Lady Carneval, Depeše, Včielka Maja, Čau, lásko sú iba maličkým čriepkom z jeho bezbrehej diskografie. Okrem hitov, ktoré valcovali hitparády, zložil hudbu k desiatkam filmov a seriálov u nás aj v zahraničí. Tri oriešky pre Popolušku, Návštevníci, Cirkus Humberto sú iba náznakom jeho geniality a skvelej práce, ktorá mu otvárala najprestížnejšie dvere po celom svete. A preslávil sa tiež svojimi hudobno i vizuálne podmanivými muzikálmi na čele s s tým pôvodne najúspešnejším, Draculom.

Nemal som v živote veľa takých priateľov, ako bol Karel.
– Karel Gott –

Obsiahla obrazová monografia Žít, predstavuje Karla Svobodu ako človeka úplne oddaného svojej práci, ktorý si však zároveň dokázal vychutnávať život plnými dúškami a nepokazil žiadnu zábavu. Poodhaľuje mnoho zaujímavostí o jeho živote, detstve, ceste na vrchol, o šťastnom rodinnom zázemí i nesmierne smutnom konci. Rozpráva o zložitom vzniku Karlovho nahrávacieho štúdia i rekonštrukcii vily v Jevanoch, kde si vybudoval svoj súkromný raj a tvorivý priestor, o večierkoch, ktoré končili až nad ránom, o nekončiacich problémoch tvorby na dvoch stranách železnej opony, aj o posadnutosti skladaním hudby, ktoré bolo zmyslom jeho života.

Kniha približuje osobnosť Karla Svobodu aj v exkluzívnych spomienkach jeho blízkych spolupracovníkov a priateľov, z ktorých mnohí sa tiež nezmazateľne zapísali do dejín českej i svetovej kultúry. Za všetky spomeňme Karla Gotta, Daniela Hůlku, Martu Kubišovú, Evu Pilarovú alebo Helenu Vondráčkovú.

Mal som tú česť stáť niekoľkými velikánom tvárou v tvár a tvrdím, že ich spája jedna vec, ktorej nudný bard nemôže rozumieť, a tou je vášeň. Môj otec bol jedným z tých vášnivých tvorov. Tlejúci uhlík, ktorý taví realitu okolo seba, aby z nej vytvoril niečo úplne iné. Niesol si so sebou škrabance, ktoré mu uštedril osud, ale až do konca zostával hračičkou poškuľujúcej po nejakej tej srande. Jeho emočné spektrum bolo neskutočne farebné, a rovnako ako svojou hudbou, dokázal aj svojimi historkami zapliesť hlavu ľubovoľnému poslucháčovi, hovorí v úvode knihy skladateľov syn a autor výpravnej knižnej novinky, Petr Svoboda.

Karel Svoboda spoluurčoval dianie československej kultúry po niekoľko desaťročí – spoluzakladal prvú beatovú kapelu Mefisto, ako skladateľ sa nezmazateľne podieľal na zrode hviezd presláveného divadla Rokoko, jeho piesne trikrát zazneli na hudobnom festivale v Rio de Janeiro. Presadil sa v Západnom Nemecku ako skladateľ filmovej a seriálovej hudby, postavil si prvé súkromné hudobné štúdio v Československu, ktoré zarábalo viac ako väčšina tovární v republike. A samozrejme – ako prvý v Českej republike zložil muzikál, ktorý má svetové parametre – Draculu. Žít rozpráva o tomto všetkom, rovnako ako o úcte a obdive, ktorého sa Karlovi Svobodovi, až na výnimky (ktorým sa publikácia tiež nevyhýba) u kolegov dostávalo.

Keby som na koncertoch nezaspievala Karlove hity,
ľudia by z nich odchádzali s pocitom, že som ich oklamala.
Koľkými skladateľom sa to podarí?
– Petra Janů –

Publikácia Žít – Karel Svoboda je pre svoju detailnosť a komplexnosť určená nielen fanúšikom a obdivovateľom tejto neprehliadnuteľnej osobnosti českej hudby druhej polovice dvadsiateho storočia, ale aj všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o zložitej dobe, v ktorej Karel Svoboda a jeho rodina, priatelia a kolegovia žili.