Polnočná sonáta dvoch Martinov

Slovenský hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ sa spojil s fenomenálnym českým spevákom Martinom Chodúrom. Výsledkom tejto česko-slovenskej spolupráce je ich spoločný singel s názvom Půlnoční sonáta, ktorý bude súčasťou pripravovaného druhého albumu Martina Kráľa.

Hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ intenzívne pracuje na príprave svojho druhého albumu. Hoci sa v poslednom vydanom singli Za dverami predstavil aj ako textár a spevák, pre svoju novú skladbu sa rozhodol osloviť na spoluprácu českého speváka s ohromným hlasom, Martina Chodúra.

Už počas prvých minút komponovania tejto skladby mi vnútorný hlas našepkával, že by mala ísť do sveta s veľkým mužským hlasom. Prvý, koho mi napadlo osloviť, bol Martin Chodúr. ktorý má veľký hlasový rozsah a nezameniteľnú farbu hlasu. Ani na minútu som nepochyboval o tom, že práve on bude tým správnym interpretom, hovorí Martin Kráľ o vzniku pesničky.

Keď ma Martin oslovil s nápadom na pesničku, potešilo ma, že ju nechal otvorenú textovo a čiastočne melodicky. Mohol som v nej realizovať aj svoje predstavy. Páčila sa mi nálada nahrávky a veľmi rýchlo mi napadla téma textu, ktorý by spolu s hudbou mohol vytvoriť zaujímavý celok, povedal o spolupráci Martin Chodúr.

Inšpiráciou pri písaní textu boli pre Martina Chodúra Shakespearove sonety, ktoré v tom čase čítal: V nich totiž vystupujú dvaja muži a temná dáma. Táto temná dáma je negatívna postava, ktorá podvádza úbohého Shakespeara s jeho najlepším priateľom. Tragédia je v tom, že Shakespeare stráca nielen svoju milú, ale aj svojho priateľa. Podobný trojuholník sa objavuje aj v našej piesni Půlnoční sonáta, v ktorej sa žena sťažuje svojmu milencovi, že ju jej vlastný manžel podvádza. Chcel som vyjadriť to, že veľa ľudí súdi druhých bez toho, aby si najskôr pozametali pred svojim vlastným prahom, vysvetľuje Martin Chodúr text pesničky, v ktorej poslucháč nájde hneď niekoľko malých odkazov na Shakespeara. Páčila sa mi možnosť otextovať melódiu tak, aby bola na prvé počúvanie piesňou o láske, no zároveň mala väčšiu hĺbku pre tých, ktorí sú ochotní premýšľať a počúvať. Toto je tiež odkazom na Shakespeara, ktorý rovnakým spôsobom koncipoval svoje divadelné hry , dopĺňa Martin Chodúr.