Skutočné priania sú len tie skryté

Keď sa v roku 1987 Petr HapkaMichal Horáček autorsky kompletne podpísali pod album Potměšilý host šansoniérky Hany Hegerovej a o rok neskôr si do penziónu Svět pozvali hneď niekoľko priateľov, aby s nimi nahrali dnes už kultové skladby, ozrejmilo to dve veci. Autorská dvojica, ktorá sa dovtedy stretávala viac menej náhodne, sa stala tak samozrejmou ako Laurel & Hardy, Lolek & Bolek či Bohlen & Anders (neporovnávam neporovnateľnú kvalitu, samozrejme) a svojimi skladbami ukázali, že to s tou českou pop music, ktorá v tých časoch mimoriadne akčne parazitovala na zahraničných hitoch s častokrát smiešnymi textami, nie je také zlé.

Petr Hapka & Michal Horáček sa stali synonymom kvality a dokazovali to na každej jednej z vydaných kompilácií (s Hegerovej Potměsilým hostom a lyricalom Kudykam stihli spolu urobiť dohromady sedem nahrávok), ktoré pre audiofilov momentálne vychádzajú na vinylových platniach a je to aj po rokoch ohromujúci zážitok. Spolupráca tejto dvojice nebola obmedzená výlučne na spoločnú prácu, popri ktorej, samozrejme participovali na iných projektoch, alebo tak, ako v sedemdesiatych či osemdesiatych rokoch minulého storočia, tvorili i projekty vlastné.

Michala Horáčka som zaregistroval podstatne neskôr, ako Petra Hapku, ktorého filmová hudba mnou lomcovala už v prvej polovici osemdesiatych rokov. Texty Michala Horáčka registrujem zrejme najskôr z dlhohrajúcej platne Hany Zagorovej Živá voda, kde práve jeho text dal meno celej platni, prípadne pri piesňach na prvej sólovej platni Michala Penka, ale to sú všetko nahrávky z čias po Potměšilom hostovi. Až dodatočne, častokrát s obrovským prekvapením zisťujem, ktorých známych textov piesní je Michal Horáček vlastne autorom.

Najnovšia trojdisková kompilácia Michal Horáček & Hosté: Srdce jako kníže Rohan (50 mých nejmilejších písní) síce neprihliada na autorovu tvorbu spred čias Potměšilého hosta, ale tie najlepšie hrozienka vyberá práve z obdobia po vzniku tejto kultovej platne a teda následne zo zásadných spoluautorských čias s Petrom Hapkom, ale nielen to. Michal Horáček kompiláciu zostavoval sám a tak samozrejme neopomenul ani projekty, ktoré vznikli bez podpory Petra Hapku, v časoch, keď u Michala Horáčka vznikol pretlak materiálu, ktorý chcel vydať, alebo žiaľ, po čase, keď maestro Petr Hapka odišiel do umeleckého neba.

V tom prvom prípade sa opäť bavíme o kompilačných projektoch, konkrétne Tak to chodí, či Ohrožený druh, na ktorých spolupracovalo viacero interpretov, ale tiež o sólových projektoch pre Richarda Müllera, Františka Segrada, Lenku Novú, Naďu Válovú, či Luciu Šoralovú, i keď tej sa miesto v prestížnej päťdesiatke neušlo. A práve na krst albumu O lásce, cti a kuráži mám nezabudnuteľné spomienky, pretože práve tam som sa s Michalom Horáčkom prvý a zatiaľ posledný raz stretol zoči voči a mal som možnosť prehodiť s ním pár slov. Nikdy na to nezabudnem. Ten pocit rešpektu, ktorý som voči nemu mal a obdiv na jednej strane a jeho ľudskosť, ktorou ma odzbrojil po prvej vete mi iba dokázala, aká veľká osobnosť to je. A samozrejme nesmieme zabudnúť ani na projekt Český kalendář, ktorý na kompilácii reprezentuje aj po rokoch mrazivý duet excelentnej Katky KoščovejVojtu Dyka nazvaný Štědrý večer.

Na kompilácii Srdce jako kníže Rohan má poslucháč možnosť posúdiť, že to najzásadnejšie z textárskej tvorby Michala Horáčka, čo rezonovalo éteru, sa v podstate zhoduje aj s tým, čo má Michal Horáček zo svojej tvorby najradšej. Vzácna zhoda pri piesňach, z ktorých niektoré majú 35 rokov a stále znejú súčasne, nadčasovo, stále pri nich mrazí. V mnohých prípadoch navyše textár na kompiláciu zaradil verzie, ktoré prioritne poznáme v podaní úplne iných interpretov. A tak sa k poslucháčovi dostávajú konečne Hladiny (Kudykam) v podaní fenomenálneho Vojtu Dyka, či Denim Blue v podaní Anety Langerovej, pričom táto verzia bola i pre mňa nová a zimomriavky z nej mám ešte aj teraz, keď píšem tento článok. Žiaľ, v tejto kategórii mne osobne veľmi chýba verzia skladby Individualita, ktorú pred dvadsiatimi rokmi pre udeľovanie hudobných cien Anděl naspievala Lucie Bílá a myslím, že to bola posledná ukričaná pieseň jej oslnivej kariéry. Škoda, že sa stratila niekde v toku času, ako mi pán Horáček povedal s noblesou jemu vlastnou, keď som sa ju snažil od neho získať.

Srdce jako kníže Rohan je kompilácia, ktorej nie je čo vytknúť. Takmer tri a pol hodiny piesní, ktoré sa navždy stali klenotmi československej populárnej hudby a dovolím si tvrdiť, že ich nikto nikdy neprekoná. Piesne, na ktorých cover verzie si dnes trúfnu iba tí najlepší z najlepších. Toto je presne tá kompilácia, ktorú si viem predstaviť na piatich vinylových platniach, v nádhernom boxe, v limitovanom náklade, očíslované, podpísané a hlavne milované. Snáď niekedy, nádejam sa, aj keď som to vyslovil nahlas a Michal Horáček v jednom zo svojich mnohých textov (Nemůžeš usnout, spev: Petr Hapka) tvrdí, že skutočné priania sú len tie skryté.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (MICHAL HORÁČEK & HOSTÉ – SRDCE JAKO KNÍŽE ROHAN):
Srdce jako kníže Rohan – R. Müller & I. Tásler
Jinde – H. Hegerová
Posvítím ti do tmy básní – O. Ruml
Nemůžeš usnout – P. Hapka
Přišlo mi to vhod – R. Krajčo & J. Lotta
Díkůvzdání – D. Landa
Sněžná sova – J. Kirschner
Cupitají – F. Segrado
Krev a šroubky – N. Válová
Rozeznávám – R. Müller
Poslední noc – L. Nová
Jen tys nic neslyšela – J. Spálený
Doktore souží mě starost – V. Nerušilová
S cizí ženou v cizím pokoji – M. Kocáb
Jak ten chlap se na mne dívá – L. Nová & N. Válová
Hladiny – V. Dyk

Dívám se dívám – P. Hapka & L. Bílá
Šaškové počmáraní – B. Polívka
Denim blue – A. Langerová
Havrani na sněhu – O. Ruml
Praha – F. Segrado
Nina Ricci – R. Müler
Babí léto – B. Basiková
Štědrý večer – K. Koščová & V. Dyk
Smích z vedlejšího pokoje – M. Kocáb
Individualita – P. Hapka
Kdo by se díval nazpátek – H. Hegerová
Králíček Azurit – D. Landa
Zabijte ji tiše – L. Nová
S poduškou Řípu pod hlavou – M. Kožená
První noc v novém bytě – J. Nohavica & J. Kirschner
Něco hezkého – F. Segrado
Baroko – R. Müller, Anna K., M. Čekovský, R. Opatovský, I. Tásler a ďalší

Na hotelu v Olomouci – S. Tobias
Bude mi lehká zem – P. Hapka & J. Kirschner
Staré rány – L. Nová
Když tudy vezli Gagarina – F. Segrado
V úzkých – N. Válová
Buřty, pivo, nenávist – P. Hapka
Ohrožený druh – V. Nerušilová
Kurt Vonnegut – R. Müler
Druhé slunce světa – V. Dyk & J. Kirschner
Pes jitrničku sežral – J. Svoboda, J. Spálený, F. Segrado
Tante cose da veder – K. Gott
Okna dokořán – L. Bílá
Kocour se schoulil na tvůj klín – P. Hapka
Kolotoč – H. Hegerová
Žijeme v nádherné době – O. Ruml, L. Nová, F. Segrado
Štěstí je krásná věc – R. Müller

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2020
Celkový čas: 196 minút
Počet piesní: 50