Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) pôsobí na hudobnej scéne už 90 rokov. Prvý abonentný koncert sezóny 2019/2020 bude v pondelok 9. septembra venovaný práve tomuto výročiu. Program zostavený z diel Vladimíra Godára, Zoltána Kodálya, Eugena Suchoňa, Vítězslava Nováka a Alexandra Moyzesa, predstaví dirigent Peter Valentovič.
V podaní SOSR-u odznie 9. septembra od 19. hodiny skladba Tombeau de Bartók z roku 1995, ktorú slovenský skladateľ Vladimír Godár napísal k 50. výročiu Bartókovho úmrtia ako pamiatku na výnimočného skladateľa, humanistu a človeka. Ďalšou bude symfonická skladba Tance z Galanty od Zoltána Kodálya, ktorý bol vášnivým zberateľom ľudových piesní. Hoci je hudba Eugena Suchoňa v súčasnosti zriedkavo interpretovaná, Suchoň patril k najvýznamnejším a najuznávanejším slovenským skladateľom dvadsiateho storočia. SOSR uvedie jeho baladickú suitu Symfonietta rustica. V Tatrách, op. 26, je symfonická báseň skladateľa Vítězslava Nováka, ktorú zložil ako oslavu majestátu Vysokých Tatier a snažil sa ňou evokovať pôsobivú prírodnú atmosféru. Koncert uzatvoria Tance z Pohronia od zakladateľskej osobnosti modernej slovenskej hudobnej kultúry Alexandra Moyzesa. Túto orchestrálnu suitu vytvoril pre SĽUK.
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu vznikol v roku 1929 ako prvý profesionálny symfonický orchester na Slovensku. Jeho oficiálnym šéfom sa vtedy stal český dirigent František Dyk. Za 90 rokov svojej úctyhodnej histórie zrealizoval nespočetné množstvo nahrávok pre Opus, Supraphon, Naxos, Marco Polo, Arte Nova či Decca Records. Okrem toho pravidelne nahráva hudbu k známym slovenským a koprodukčným filmom RTVS. Vystupuje s poprednými dirigentmi sveta a pravidelne účinkuje na domácich festivaloch a zahraničných pódiách. Orchester sa špecializuje na repertoár klasicizmu, romantizmu, ale i 20. a 21. storočia. Na každom zo svojich koncertov v sezóne uvádza tiež diela slovenských skladateľov, mnohé z nich v premiére.