Keď ich vidíte na pódiu, povedali by ste to o nich len ťažko, ale je to tak – obľúbení pešiaci rock’n’rollu tento rok oslavujú neuveriteľné 30te narodeniny! A neboli by to Tata Bojs, keby toto výnimočné jubileum nepoňali náležite štýlovo. Napokon, kto bol prítomný na prvej časti osláv v júni na festivale Metronome, vedel by rozprávať. Pomyselný druhý diel narodeninového kvasu je na programe práve teraz, a má hneď niekoľko chodov. Fanúšikovia si môžu pochutnať okrem iného na vydarenej reedícii kultového Nanoalbumu, ktorý vychádza v týchto dňoch ako luxusné white double LP. Veľké veci môžu vidieť tiež v pražskom DOXe, kde v piatok 30. 11. odštartovala výstava TATA 30JS – vizuálne-hudobné pre(ds)tavenie histórie jednej kapely, ku ktorej kapela odohrá niekoľko špeciálnych koncertov.
Nanoalbum má v našej diskografii veľmi špecifické miesto. Žiaden náš album doposiaľ negeneroval toľko smerov, rázcestí, ciest a cestičiek mimohudobného uchopenia. Myslím, že sme si vtedy siahli na dno fyzických, psychických i kreatívnych síl. Ale bolo to krásne! Príbeh reality medziľudských vzťahov a nanotechnológií zasadený do nadreálneho sveta mi dával dosť priestoru pre fantaskné uchopenie vizuality jednotlivých postáv a ich prostredia. Vďaka Nanoalbumu sa navyše vylúpla ikonka vírusu, ktorá svojím spôsobom žije dodnes. Na titulke elpéčka zostal vírus i nápis rovnako mrňavý, ako na cédečku a tak až teraz po 14tich rokoch od jeho vydania konečne naplno vyniká môj grafický nanozámer, komentuje Milan Cais zásadný album v diskografii Tata Bojs.
Bez nadsázky opus magnum, na ktorom hosťoval Jiří Schmitzer ako nezabudnuteľný profesor docent Tečka, pôvodne vyšiel pred 14timi rokmi a kapela s ním ovládla udeľovanie cien Anděl 2004. Celkovo zaň získala 4 okrídlené sošky v kategóriách Rockový album roka, Skupina roka, Najlepšia zvuková nahrávka a Videoklip roka (Virtuální duet). Pomyselnou čerešničkou na torte bola nominácia na Najkrajšiu českú knihu roka 2004 za sprievodný počin Nanobook, teda Mardošov prozaicky spracovaný príbeh Nanoalbumu, doplnený o ilustrácie Milana Caisa.
Mám pocit, že Nanoalbum z celej našej diskografie asi najviac názorovo rozdeľuje poslucháčov. Pre niektorých je to náš najlepší, dokonale prepracovaný koncepčný album, pre iných naopak podivný, nabubralý projekt. Chápem oba tábory, ale viac ma teší reakcia toho prvého. Ja sám netuším, kde je pravda. Ani po 14tich rokoch zrejme nemám dostatočný odstup, aby som album hodnotil. Čo viem ale iste, je, že jeho tvorba i následná realizácia (koncertná, ale i v ďalších médiách, ako bola knižka, DVD) bolo jedno z najväčších a najzábavnejších tvorivých dobrodružstiev, do akých sme sa pustili! Už sa teším, keď si výsledok prvýkrát pustím na vinyle, hovorí Mardoša k titulu, ktorý sa v aktuálnej 2LP reedícii dočkal naozaj luxusného spracovania. Okrem skvelého zvukového remasteringu sa môžete tešiť na dve LP v bielej farbe, 16-stránkový zošit s pôvodnou grafikou postáv príbehu od Milana Caisa a tiež kód na stiahnutie digitálnej remasterovanej podoby albumu.
Vydaním 2LP Nanoalbum sa narodeninové oslavy zďaleka nekončia. Naopak – len sa začínajú a veseliť sa s Tata Bojs budeme môcť sprostredkovane na veľkoryso poňatej a spracovanej výstave TATA 30JS – vizuálne-hudobné pre(ds)tavenie histórie jednej kapely, ktorá potrvá až do 4. marca 2019.