Jana Benková: Šport by mal patriť do všeobecného rozhľadu každého človeka

Spisovateľka Jana Benková má novú knihu. Má poradové číslo štyridsaťdva a autorka v nej berie čitateľov do sveta športu. Novinka Slabosť ako výhoda má neuveriteľne nádherný, pozitívnou energiou žiariaci obal a rovnako na veselo žiarila i autorka knihy, keď sme jej v sobotu dopoludnia položili niekoľko otázok…

Športovú knihu ste už raz napísali…
Bola to skôr encyklopédia – Slovenské hviezdy v NHL, na ktorej som mala tú česť spolupracovať s tými aj doteraz najväčšími menami nášho hokeja. Toto je iný žáner, oddychový román.

Asi máte rada šport.
Nuž, aj táto oblasť by mala patriť do všeobecného rozhľadu každého človeka. Mne je šport veľmi blízky, mám rada pohyb a športovú oblasť aj dôsledne každodenne sledujem, najmä hokej, tenis, môj ocko, veľký športový fanúšik, ma priviedol k sledovaniu lyžovania i k čaru cyklistiky, kde mám už celkom slušný prehľad a svojich favoritov. Teším sa na všetky veľké svetové preteky aj tento rok.

To sme už o vás kdesi čítali – spomenuli ste najmä niekoľko kolumbijských mien.
Pretože obdivujem, ako takáto krajina dokázala vygenerovať toľko famóznych cyklistov a s obrovskou pokorou k športu! O námete na knihu zo športového prostredia som premýšľala dva roky, počas ktorých ukončilo hviezdnu svetovú kariéru viacero športovcov a ich osudy ma zaujali. Najmä to, ako im koniec kariéry zmenil život, životný štýl, v akom boli psychickom rozpoložení a ako túto zmenu zvládli. Môj nový román bude aj o tom. Samozrejme, je aj plný lásky, slnka, úsmevu.

To už vaši čitatelia so samozrejmosťou očakávajú…
Hoci tu ide o fiktívny príbeh mladej krasokorčuliarky, hovorila som o tejto téme a konzultovala som ju s viacerými špičkovými športovcami z rôznych oblastí, ktorí kariéru skončili, a zaujímali ma aj ich plány do budúcnosti. Niektorí v tom mali jasno, iní nie. Takže v tomto románe nechýba sonda do duše slávnej športovkyne, ale ani láska, nádej, možno štipka sklamania, ale aj odhodlania. Knihu som situovala do športového prostredia aj preto, aby som do tejto oblasti vtiahla čo najviac ľudí, ktorí možno šport tak veľmi nesledujú, čo je škoda – nájdete v ňom podstatne úspešnejšie, inšpiratívnejšie, zaujímavejšie a silnejšie osobnosti ako napríklad v oblasti, kde sa pohybujú čudné figúrky a ktorej sa tu u nás hovorí šoubiznis a sú ho plné noviny… Plné noviny často úplných núl. Pritom sa na mojich knižných besedách často stretávam s tým, že mnohí nepoznajú ani najznámejšie športové mená – a je to aj moja smutná skúsenosť zo stretnutia so študentami športovej strednej školy, kde netušili, kto je Peter Bondra či Ivan Lendl. Preto by som chcela trochu prispieť k trendu vyššieho záujmu o hodnotných ľudí.

Ušľachtilý zámer…
V knihe som odkomunikovala zároveň aj líniu, ktorá mňa v rámci športu trápi – financovanie športu štátom. Na Slovensku takto úspešne živíme aj kvázi športovcov, ktorí sa na súťažiach v zahraničí dokážu uplatniť v peknej druhej päťdesiatke zo stovky pretekárov, prípadne sú ustavične na chvoste poradia. Získavajú zas a zas pekné 129-te miesto a podobne, no nič sa nedeje, štát ich naďalej platí! A okrem nich podobne štedro a bezdôvodne živíme v mnohých športoch aj desiatky funkcionárov, ktorí sa tam celé roky premotajú, nečinne presedia bez akéhokoľvek prínosu a významu. Ich aktivita spočíva v strkaní sa pred televízne kamery, v mudrovaní na rôzne témy v médiách a v bleskovom zbalení si kufrov do sprievodu akéhokoľvek športovca na medzinárodné podujatie, ktoré je pre nich vítaným výletom. Politickí predstavitelia tieto problémy roky neriešia a potom nie je dosť financií na podporu napríklad šikovných juniorov, do ktorých by sme mali investovať masívne a absolútne prioritne, ale ani tých športovcov, ktorí sú celosvetovo veľmi úspešní. Pritom je to jednoduché – veď koľko takých máme? Päť? Či šesť? Priemer nech sa financuje sám alebo ide robiť to, v čom je lepší. Štát sa nemôže iba priživovať na športovcoch, ktoré vypeľhali ich rodiny – ako napríklad Veroniku Velez Zuzulovú či Petru Vlhovú, ktorá má, mimochodom, moju knihu Šťastná žena… Slovensko má surreálny zákon o športe, nemá podmienky – haly, štadióny, mládež do 20 rokov zďaleka nepodporuje štát dostatočne. Najvyšší čas zrušiť financovanie neproduktívnych športovcov, ktorí 20 rokov nepriniesli výsledky. V románe nájdete môj pohľad aspoň na časť problémov a verím, že sa mnohí zamyslia.

Prezradíte, akým príbehom teda Slabosť ako výhoda je?
Je to napriek tej športovej línii a poukázaniu na reálne problémy opäť príjemné, ľahké čítanie na relax. Hlavnej postave Kataríne vybrali rodičia meno po krasokorčuliarskej legende Katarine Wittovej, a veštili správne: v Katke drieme kus športového talentu. Zamiluje sa do korčúľ a stane sa ľadovou hviezdou. Po niekoľkých neúspechoch a šokujúcom útoku šialenca, ktorý ju zraní, sa však vo svojich dvadsiatich piatich rokoch rozhodne zavesiť korčule na klinec. Odvážne vykročí z hviezdnej bubliny, v ktorej dovtedy žila, vyrovnáva sa s realitou a hľadá nový zmysel života, no zisťuje, že na večierkoch a diskotékach ho nenájde. Spozná Lukáša, zaľúbi sa, ale strach z ľudí Katku od neho viac vzďaľuje ako ich vzájomne zbližuje. Pritom majú veľa spoločného – Lukáš je bývalý športovec, tiež prežil všeličo a dokázal by ju pochopiť. Katarína sa snaží prekonať obavy a vyjsť z pohodlia samoty, postupne dokonca nájde silu otvoriť mu celé svoje srdce. Kým Lukáš neurobí čosi nečakané. Verím, že sa román bude páčiť.

Máte opäť originálnu obálku knižky…
Vďaka patrí šikovnému grafikovi Michalovi Dočkalovi, ale foto obálky je vskutku originálom výborného fotografa Patrika Minára, ktorý na krásnej modelke Scarlet Vraník nafotil nádhernú umeleckú prácu pani Adelky Ivaničovej z Prešova, z kvetinárstva AdeMa.

Čo chystáte najbližšie?
Teším sa na štart Petry Vlhovej na pretekoch v obrovskom slalome v Krajnskej Gore. No a knihy? Ďalšia je hotová a vyjde asi v lete.

Jane Benkovej vyšlo 42 kníh na Slovensku, v Česku 14. Medzi jej dielami sú zbierky exkluzívnych rozhovorov s umelcami, športovcami i s top politikmi, ale aj encyklopédia o popredných slovenských hokejistoch. V ostatných rokoch sa venuje najmä písaniu románov. Autorkin štýl písania je moderný, svieži, založený na dialógoch, okorenený hravou ženskou rafinovanosťou, inteligentným humorom a jemnou sexi príchuťou. V najväčšej slovenskej ankete čitateľov na Martinus.sk sa stala TOP autorkou roka 2012.