Slovenský portál zaoberajúci sa odhaľovaním a bojom proti podvodným stránkam, útočníkom a hrozbám prináša v spolupráci s vydavateľstvom Lindeni mimoriadne zaujímavú knižnú novinku (Ne)bezpečný internet. Venuje sa podvodníkom a mnohým problémom, ktoré môžu slovenskí používatelia internetu zažiť, prežiť a žiaľ niektoré prípady aj neprežiť.
Ide o spoločný projekt protihoaxového portálu a verejnosti, pretože do obsahu knihy výrazne prispeli stovky slovenských obetí. Absencia reálnej pomoci na internete pri zachovaní anonymity obetí spôsobila, že miesto ako táto stránka si veľmi rýchlo našlo svoje publikum. Žiaľ, drvivá časť z návštevníkov si overiť svoje domnienky, alebo nepríjemné skúsenosti prišla neskoro. Až keď spoznala na vlastnej koži hrozby odvrátenej stránky internetu. Nie internet je ten zlý, ale ľudia, ktorí prichádzajú zneužívať jeho priestor a možnosti. Práve to je nevyhnutné rozlišovať.
Kniha venovaná hrozbám na internete sa nesnaží poukázať na nebezpečný internet. Poukazuje na prostredie a konkrétne spôsoby akými páchatelia dokážu zneužiť internet na vlastné obohatenie, alebo na zneužívanie ostatných. Ak sa spomína zneužívanie, myslené je vo všetkých svojich podobách. Od využívania účtov a počítačov ľudí, cez manipuláciu a vydieranie, sexuálne zneužívanie, alebo vyšťavovanie dôverčivých obetí z peňazí.
Aké sú pohnútky a ciele podvodníkov? Nie vždy ide o finančný a sexuálny zisk. Prvé podvodné Facebook súťaže slúžili na vytváranie veľkých fanúšikovských základní. Neskôr sa zmenili na nástroje, cez ktoré pomocou falošných spoplatnených SMS dochádzalo k okrádaniu údajných výhercov. Viditeľný vývoj podvodu na Facebooku dnes dospel do štádia, kedy z účtu zmizne 800€ a obeť stále nezíska pocit, že poskytnutím údajov z karty urobila nejakú chybu. Stačilo by pritom, aby sa každá z nemalého počtu obetí podobných podvodov spoľahla na niekoľko základných pravidiel a bola schopná rozlišovať podvodníkov od reálnych ľudí a súťaží.
Stretnúť sa možno tiež s podvodnou láskou cez zoznamky, s lákaním peňazí, rôznymi typmi vydierania, kde sú hlavným bodom záujmu nahé fotky, viac nahých fotiek, alebo platenie nemalých súm za nezverejňovanie týchto nahých fotiek.
Internet naozaj nie je zlým nástrojom. Nebezpečný je len vtedy, ak sa ocitáte pred, alebo už priamo v pasci rôznych hrozieb. Veľa ráz nie je útok nasmerovaný cielene na konkrétnu osobu. Podvodník na internete je ako mravcolev. Čaká na dne svojej jamy, než mu do pasce padne prechádzajúci chrobák. Je mu jedno, kto to bude. Dôležité je, že sa nažerie. Presne takto to prebieha na internete. Je celkom jedno, aké máte vzdelanie, odkiaľ ste a ako často sa na internete zdržujete. Ak vstúpite do priestoru, kde číha hrozba, aktivujete nástrahy.
Podvodná reklama príde sama. Sleduje vás deň čo deň na Facebooku, na portáli slovenského spravodajstva, alebo kdekoľvek v zahraničí. Vaše dieťa pri sledovaní videa na Youtube ani netuší, kedy kliklo na reklamu s farebnými guľôčkami a pekným mobilom a aktivovalo vám v mobile spoplatnené zbytočné SMS. Ste len obyčajným používateľom Facebooku, keď sa vaši priatelia bezhlavo púšťajú v masovej hystérii zdieľať úžasnú súťaž o úžasnú cenu a zlákajú aj vás, pretože za jeden klik sa to oplatí. Čo všetko je podvodné a riskantné sa zväčša ani nemáme ako dozvedieť. Mnoho obetí o sebe nedáva vedieť ďalej a nejedna ani neprizná, že naletela podvodníkovi na internete. Nikto nechce, aby sa na neho ukazovalo prstom. Nastavili sme však komunikáciu vždy tak, aby takýto pocit oznamovateľ nikdy mať nemusel.
Kniha (Ne)bezpečný internet chce byť riešením. Práve pre rozsiahlu mieru podvodov na slovenskom internete, pre žiadne hranice, ktoré by niektorí páchatelia vnímali, ako aj pre miestami nulovú pomoc pre obete mnohých typov podvodov, vznikla táto kniha. Ležérny laický pohľad je o mávnutí rukou. Pohľad autorov je o plači, zúfalstve, psychických ťažkostiach obetí, ktoré páchateľ bez milosti a akéhokoľvek súcitu pripraví o pokojný spánok. Pred očami májú rodičov zneužitých detí. Deti poznačené na celý život. Zúfalé ženy, ktoré naleteli podvodníkom zo zahraničia, ktorí im sľubovali lásku. Ľudí, ktoré si kúpili tovar vo falošných obchodoch, alebo tí, ktorí si nedali pozor a útočník im skopíroval platobnú kartu a pripravil o nemalú čiastku. Kniha chce byť riešením, ako problémy rozlišovať, ako predchádzať ťažkostiam a možno učiť ostatných okolo, ak ich na zvláštne konanie upozorniť.
Publikácia sa zaoberá kyberšikanou v jej rôznych podobách, stalkingom, trollingom, hejtingom, spamovaním, aj mnohými hrozbami vo svete zoznamiek a sociálnych sietí. Ak niektorému pojmu nerozumiete, nie je to problém, všetko je vysvetlené. Kniha rozoberá podvodné súťaže, nákupy na internete aj zárobkové systémy a údajné zaručené zisky cez internet. Nájdete v nej všetko to, čo vo veľkom potrápilo Slovensko v posledných niekoľkých rokoch a pozmenilo navždy mnohých podvedených a zneužitých ľudí. Veľa takých prispelo svojimi skúsenosťami a autori tieto skúsenosti spojili s tými ich, s odporúčaniami a postupmi, radami, príkladmi. Kniha je určená všetkým generáciám a zámerne je aj pripravovaná ako jazykovo a fakticky zrozumiteľná.