Na oddelení vrážd riešia miliónový prípad

Trochu sa obávam toho, čo bude, keď už nebude čo počúvať. Momentálne sme v štádiu, keď ku dvom úplným novinkám Dominika Dána pribudnú každoročne väčšinou dve, možno i tri audio nahrávky starších kníh a tak sa zdá, že knihy Dominika Dána prichádzajú v audio podobe ako na bežiacom páse. Je to istá forma závislosti, ktorá je síce totálne neškodná, ale pravdupovediac, trochu sa bojím abstinenčných príznakov, keď sa staršie knihy minú.

A veruže ich v sérii Denník dobrého detektíva už moc neostáva. Ak dobre rátam, tak šesť. Ten pocit strachu je ešte intenzívnejší v momente, keď končí nahrávka ďalšieho skvelého príbehu, takého, akým je aktuálne Knieža Smrť, v ktorom Dominik Dán opäť predvádza svoje autorské umenie, a v tomto prípade o to viac, že sa tu nehráme na žiadnu brutálnu politickú vraždu, či prípad všeobecne známy. Táto vražda pod hradom na sútoku riek Dunaj a Morava by možno ani nebola tak interesantná, keby nebola výsledkom toho divokého uvoľnenia, ktoré našu krajinu postihlo v momente rozdelenia republiky, keď si všetci mysleli, že môžu všetko, a čím väčší trtko, tým väčší geroj i napriek tomu, že v hlave prázdno. Hlavne, že vo vreckách šuštikov je dostatočné množstvo ogumičkovaných roliek s bankovkami. Niektorým to vydržalo dodnes, len šuštiaky vymenili za obleky. Čím drahší, tým lepší.

A mnohým vydržalo aj to, že si vedia užívať luxus, ktorý získali tým, že boli v podstate v správnej chvíli na správnom mieste. A dávajú to najavo v každom momente. Môžu si dovoliť všetko, pretože vplyv, konexie a úplatky postavia na správnu stranu každého. A keď to nejde po dobrom… Nie, nie vždy to musí končiť smrťou. Občas je to súhra zlých okolností. Ale keď sa to už stane, treba to vedieť využiť.

Oddelenie vrážd a smrť sú ako zamilovaná dvojica v parku, kráčajú vedno ruka v ruke vedľa seba a tvoria neoddeliteľnú jednotu. Zvykli si na seba, naučili sa rešpektovať jeden druhého a báť sa. Aj detektívi z oddelenia vrážd sa boja smrti a hoci si s ňou tykajú, jej návšteva ich dnes naozaj vyviedla z miery. Prišla a vzala si človeka až príliš blízkeho. A o dva dni prišla opäť, ale tentokrát to už nebolo osobné, bola to iba obyčajná práca. Manželka stavebného podnikateľa našla svojho manžela na chate s rozsekanou hlavou a prepichnutým hrudníkom. Dvojica nerozlučných detektívov z oddelenia vrážd Richard Krauz a Jozef Fischer zvaný Chosé musia zistiť, kto a prečo to urobil…

Príbeh knihy Knieža Smrť sa odohráva v roku 2003, v časoch, kedy už mnohí podnikatelia vymenili šuštiky za obleky. Niektorí sa snažia živiť poctivo (odjakživa), iní si podnikanie poctivo predstavujú trochu inak (odjakživa). Silnou stránkou príbehu je fakt, že samotná vražda možno nie je až tak prvoradá. Autor dáva šancu nahliadnuť do súkromia vyšetrovateľov a naznačiť, že držia spolu nielen pri riešení prípadov, ale vedia držať spolu i v čase väčších či menších osobných kríz, či dokonca katastrof. Práve v tomto príbehu je to ukázané nádherne.

Vražda podnikateľa sa udiala a Dominikovi Dánovi sa ju podarilo využiť na akúsi pomyselnú koľajnicu tejto knihy, po ktorej prechádza pomyselný vlak príbehu a spája ho dohromady ako zips, no autor kladie dôraz na niečo iné, dôležitejšie. Na ľudskú stránku, na to, že aj policajti sú iba ľudia s rodinami, priateľmi, a že sa na seba môžu spoľahnúť.

Knieža Smrť má neuveriteľný ľahký spád, čo sa týka príbehu, i samotnej nahrávky. Počúva sa to veľmi príjemne. Nie je to tak zložité a poslucháč si to naozaj vychutná pri akejkoľvek činnosti. V prípade Martina Mňahončáka, ktorý knihu opäť načítal, sa už poslucháč ani nezamýšľa nad tým, ako mu to ide, ale spolieha sa na jeho vopred poznanú profesionálnu z predošlých kníh. Knieža Smrť je jednou z tých kníh, po ktorej si do aplikácie spoločnosti Audiolibrix chcete stiahnuť ďalšiu a hneď ju začať počúvať.

Pavol Božík
90%