Lietanie dopravnými lietadlami je dnes bežnou záležitosťou. Pre niekoho je to rutina, pre iného udalosť. Ale ruku na srdce – každého z nás počas bezpečnostnej inštruktáže pred štartom niekedy napadlo, čo by sa stalo, keby sa lietadlo zrútilo. Tento strach je úplne prirodzený a patrí k ľudskej podstate. A nič na tom nemení skutočnosť, že lietanie je vôbec najbezpečnejším druhom dopravy.
Audiokniha vydavateľstva Audiotéka / nakladateľstvo Regia, je už druhým literárnym počinom leteckého publicistu Lukáša Musila. Debutoval v roku 2016 titulom Encyklopédia dopravných lietadiel, mapujúci históriu dopravného letectva od konca druhej svetovej vojny po súčasnosť. Tentoraz sa autor zameral na havárie, ktoré k rozvoju leteckej dopravy bohužiaľ, neodmysliteľne patria.
Príčinou leteckej havárie môže byť počasie, konštrukčné vada, chyba posádky alebo pozemného personálu, prípadne zlá údržba. Najčastejšie sa však jedná o kombináciu viacerých faktorov. Započúvajte sa do príbehov lietadiel, ktoré z rôznych dôvodov nedoleteli v poriadku do cieľa.
Dozvieme sa o nehode legendárneho stroja Concorde, o zrážke dvoch Boeingov 747 na Kanárskych ostrovoch, o zostrel kórejského Jumbo Jetu sovietskou stíhačkou, o tragickej nehode hráčov hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavľ a mnohých, mnohých ďalších.
Letecká katastrofa je bezpochyby tragickou udalosťou, najmä ak dôjde k stratám na ľudských životoch. Jej vyšetrovanie však často vedie k zavedeniu opatrení, ktoré v budúcnosti podobným situáciám zamedzí. V týchto prípadoch platí dvojnásobne, že chybami sa človek učí. Vydajte sa teda po stopách vyšetrovateľov, ktorí sa snažia príčiny nehôd objasniť. Často ide o prácu vskutku detektívnu.
Pred časom som predstavil rovnomennú audioknihu spisovateľky a novinárky Christine Negroni. Mnohé prípady sa v oboch knihách samozrejme opakujú a predsa sú obe audioknihy absolútne iné. Zatiaľ čo Negroni na pozadí jedného, dodnes nevyriešeného prípadu odkrýva ďalšie, kniha Letecké katastrofy, autora Lukáša Musila sa oveľa viac podobá rovnomennému televíznemu dokumentárnemu cyklu.
Audiokniha je vyskladaná zo štyridsiatich kapitol, čo sa rovná štyridsiatim leteckým katastrofám. Zatiaľ, čo v televízii divák sleduje postup vyšetrovania, Musil to poňal nielen informatívne, ale i poučne. Najskôr v krátkosti predstaví prípad, následne stručne zhrnie vyšetrovanie a predstaví závery, ktoré prinieslo. Oveľa viac sa zameriava na to, čo sa dialo v lietadle, ale hlavne, veľmi veľa vysvetľuje.
Letecká reč je veľmi špecifická, plná kódov a vyjadrení, ktoré sú pre bežného cestovateľova španielskou dedinou, ale istým spôsobom sa s mnohými z nich niekedy v živote stretne. Autor knihy v samostatných vsuvkách veľmi prirodzene a zrozumiteľne vysvetľuje, čo mnohé záhadné označenia a skratky znamenajú a tak dáva poslucháčovi možnosť pochopiť mnohé veci, ktoré mu napríklad pri sledovaní dokumentárneho cyklu ostávajú neobjasnené. Toto je veľkým plusom nielen oproti televíznemu cyklu, ale i oproti predošlej audioknihe o leteckých katastrofách.
Lukáš Musil má nálepku novinára – špecialistu na leteckú dopravu a v podstate to systémom svojej knihy aj potvrdzuje. Je úplne jedno, či sa nechal inšpirovať televíznym dokumentárnym cyklom a toto je jeho prípadný prepis. Ak by to tak aj bolo, autor do neho vniesol poriadny kus práce práve vďaka tomu, čo som spomínal vyššie, čím čitateľovi / poslucháčovi otvoril ďalší rozmer tejto témy.
Audioknihu načítali Valerie Zawadská a Libor Terš, oba hlasy veľmi dobre poznajú diváci spomínaného dokumentárneho cyklu, pretože obaja sú súčasťou jeho dabingu. O tom, že ide o skvelú prácu nemusí byť ani reč a hoci väčšina týchto tragédií končí hromadnou smrťou, Zawadskej výnimočný hlas poslucháča poľahky presvedčí, že by s ňou pokojne letel i do pekla.
Počúvanie cez aplikáciu Audiolibrix je jednoduché, príjemné a pohodlné a práve na stránkach tejto spoločnosti získate audioknihu v digitálnej podobe za perfektnú cenu. A počúvať môžete doslova okamžite.
Pavol Božík
100%