Predstavte si, že Adam je váš syn

Sedím na posteli a zízam do tmy. Nezmôžem sa na slovo a v podstate lapám po dychu. Hľadanie Adama mi, v úvodzovkách, rozhodilo imunitný systém. Bravó, pán Kozmon, už je z teba ozajstný spisovateľ! A to si v krajine, kde si každý, kto prejde okolo nahrávacieho štúdia myslí, že je spevák a každý kto si odkašle na chodbe nemocničného seriálu o sebe tvrdí, že je herec, dovolím povedať o málokom.

Bude to zrejme najťažšie písaná recenzia v mojej novinárskej histórii, pretože o knižnej novinke Františka Kozmona, Hľadanie Adama, by som chcel napísať úplne všetko! Dostať zo seba celý ten obsah, podeliť sa o ten výnimočný zážitok, o všetky tie emócie, ktoré autor vo svojej knihe ponúka – od bezmocnosti až po čriepky nádeje v krajšie dni. Ani neviem, z ktorej strany vlastne začať.

Predpokladám, že v živote každého človeka sú na prvý pohľad možno omrvinky, avšak v konečnom dôsledku ide o veľmi dôležité, ak nie rovno zásadné veci života. A je jedno, či sa bavíme o rodine, deťoch, alebo o umení, či iných koníčkoch. Môj život by napríklad nebol naplnený bez kultúry. A v každej jej oblasti mám zásadné veci, ktoré nejakým spôsobom formovali, naplnili, zmenili, alebo ma prinútili prehodnotiť svoj život. V hudbe sú to Imagine Dragons, medzi filmami Philadelphia a konečne mám i svoju najzásadnejšiu knihu.

Keď som medzi chystanými titulmi vydavateľstva Ikar objavil novinku Františka Kozmona, ktorá nemala zvierací názov a uvidel som prebal, spozornel som. Anotácia to dorazila (v tom najlepšom slova zmysle)! Nemám dôvod nejako sa tomu vyhýbať, takže na rovinu, keď Fero vydával svoju prvú knihu, Posledný prípad Kapitána Čontoša, čo bola víťazná kniha súťaže Detektívka roka, pracoval som ako PR manažér vo firme, ktorá knihu vydávala. S autorom sme sa párkrát stretli, riešili sme PR aktivity okolo knihy a priznávam, že to malo svoje jedinečné čaro. Bola to jeho prvá kniha a moja prvá skúsenosť v oblasti PR. Nemohol som želať nič lepšie. Fero bol skromný, milý, príjemný a sršal nápadmi. Už vtedy som mu povedal, že má pred sebou veľkú spisovateľskú budúcnosť. Netrvalo dlho a podpísal kontrakt s vydavateľstvom Ikar a jeho zvieracia detektívna séria sa úspešne etablovala na slovenskom knižnom trhu. Len pre spresnenie, od čias Čontoša s autorom nie sme v kontakte, čo neznamená, že nesledujem jeho spisovateľské napredovanie, ale na túto recenziu nemá vplyv žiadne prípadne kamarátstvo na celý život.

Zrejme v živote každého autora (a je jedno či ide o knihu, film, alebo hudbu) príde moment, keď chce skúsiť niečo iné, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a presvedčiť svoj okruh fanúšikov (a samozrejme i tých nových), že to čo robí, robiť vie a to v hocijakom žánri. Hľadanie Adama je dôkaz o tom, že na Slovensku máme svetových spisovateľov. Je to tiež dôkaz o tom, že za roky písania sa z Františka Kozmona stal absolútny spisovateľský borec, ktorý dokáže hravo ukočírovať veľmi kontroverznú (špeciálne v slovenskej spoločnosti) tému a veľmi citlivo a presvedčivo napísať knihu, ktorá je z mnohých pohľadov prelomová, až revolučná.

Hľadanie Adama je život! Môžeme o tom polemizovať na rôznych úrovniach, ale je to tak. V hlavnom hrdinovi príbehu sa nájdu stovky chlapcov i dievčat, ktorí sa s prichádzajúcim dospievaním a dospelosťou musia vyrovnávať so svojou inakosťou. Nemôžu, či skôr sa boja byť sami sebou, pretože… čo na to povedia rodičia, čo na to povedia spolužiaci, priatelia, čo na to povie spoločnosť, v ktorej sa väčšina národa hlási k nejakým kresťanským hodnotám a pritom najväčší bordel má pred vlastným prahom a namiesto toho, aby ho spratala, ukazuje prstom na iných?

Napísať knihu akou je Hľadanie Adama v krajine, akou je Slovensko, to chce gule. Pardon za výraz, ale výstižnejšie to napísať neviem. Polovica čitateľov bude pracovať so zvrátenou myšlienkou, že vlastne ide o autorov coming out a verím, že autor, ktorý dokáže na Slovensku napísať takúto knihu, nebude mať potrebu vysvetľovať všetkým týmto mudrlantom, že to s ním nemá nič spoločné, že je to len príbeh, ktorý by dokázal napísať ktorýkoľvek pozornejší človek, keby, opakujem sa, mal na to gule (a vedel by písať, samozrejme).

Aj to, že táto kniha vyšla, robí z Františka Kozmona dospelého, seriózneho a veľmi vnímavého autora, ale hlavne človeka. Hľadanie Adama je na jednej strane veľmi citlivo napísaný príbeh, no na druhej strane je to dráma ako hrom. Dráma, ktorá sa možno odohráva i za dverami bytu oproti tomu vášmu. A možno ste si tiež šuškali, že ten susedovie chlapec je veru akýsi divný a nikdy ste sa nezamysleli nad tým, čo ten podivín vlastne prežíva.

Samozrejme, nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Adam je homosexuál, žije s rodičmi v Dolnom Kubíne, čo je bezpochyby región veriacich, i tiež veriacich, a divili by ste sa, ale darí sa tam, a teraz celkom seriózne, i iným spoločenstvám, ktorých fungovanie sa ja osobne nebojím nazvať sektárstvom, pretože ak má niekto vo svojich pravidlách zákaz transfúzie, čo je regulárne hazardovanie so životom, je to sektárstvo, ktoré by malo byť trestané väzením a nie rešpektované štátom, či okolím. Adamovi rodičia sú členmi tohto spoločenstva, jeho otec je dokonca vizionár šíriaci bludy o konci sveta a hlavný oblbovač (hoci v jeho mysli záchranca sveta), ktorý nemá problém chodiť od dverí ku dverám a šíriť svoje obludárium. Nie, nemám nič proti viere, hoci k nej sám neinklinujem, rešpektujem, že pre mnohých je záchranou mať sa čoho chytiť v ťažkých chvíľach, ale dogmy prerážajúce dno zdravého úsudku, sú nebezpečné nielen pre najbližšie okolie šíriteľa, ale rovno pre celú spoločnosť. A v takejto, sorry, ale naozaj disfunkčnej rodine vyrastá Adam, ktorý si s rastúcim vekom uvedomuje, že je iný. Začína peklo. Reálne. Tu na Zemi. Nie to, ktorým mu hrozí jeho vlastný otec, ak zíde z cesty.

A potom Kamil. Úspešný televízny PR manažér, ktorý si našiel zamestnanie snov, ako tak si usporiadal život, je spokojný a to až do chvíle, kým mu pri dverách nezazvoní matka, s ktorou sa nevidel hádam dvanásť rokov. K synovým dverám ju privedie vyšetrenie u lekára, avšak konečná diagnóza je oveľa, oveľa horšia. Ukazuje sa, že všetci hrdinovia Kozmonovej novej knihy majú odrazu príliš málo času na to, aby si vysvetlili isté etapy svojho života, pochopili sa, snáď si i odpustili, začali sa rešpektovať. Príliš veľa vecí, no sú odhodlaní to stihnúť. A v ktorom momente sa ich osudy pretnú? A pretnú sa?

Prvoplánovo všetko nabáda k tomu, že sa pretnú. Ibaže František Kozmon nepíše knihy iba preto, že sa potrebuje vyrozprávať, alebo preto, aby nejaký svoj nápad len tak dal na papier. Kozmon naozaj nie je prvoplánový autor. Hľadanie Adama je všetko, len nie obyčajná kniha. Prepojenie jednotlivých hrdinov je jednoznačne očakávané od samého začiatku, ale spôsob, akým sa to udeje a kedy, vyráža dych. Moment prekvapenia vyvolá u čitateľa jednoznačné Čo?!

Kozmon vo svojej novinke nepoužíva zásterky a pomenúva veci pravými menami. Ak sa nad tým zamyslíte bez predsudkov a so zdravým rozumom, budete Adamov príbeh prežívať so zimomriavkami na tele, zlosťou, nádejou, bezmocnosťou a áno, i slzami. Všetky tie emócie Adamov život prináša. V knihách si autor môže dovoliť všetko. Vytvoriť vlastný svet, upustiť uzdu fantázii. Ak má čitateľ predstavivosť, prežije to s ním. Kozmonova novinka je život, v prípade homosexuála z Dolného Kubína bolestivo skurvený život. Ibaže skutočný. Kozmon nepreháňa, Kozmon nefabuluje, nepúšťa fantáziu z uzdy, neexponuje, nepreháňa. Majstrovstvo tohto autora tkvie v tom, že Kozmon napísal knihu, ktorú prežijete s jeho hrdinami a uveríte tomu, že sa to mohlo stať, alebo sa to reálne stalo.

František Kozmon navyše veľmi dobre pozná svet televízneho pozlátka, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou deja jeho novej knihy a presvedčivo opisuje praktiky jeho zákulisia. Napokon, k herečke, ktorá je súčasťou príbehu, si vďaka autorovým opisom hravo dosadíte reálnu priamadonu slovenského hereckého sveta, a aj ušatý moderátor, ktorého v príbehu spomína Kamilova matka, vychádza zo skutočnosti – a tu sa už Kozmon ani netrápil tým, aby zastieral a z opisu situácie každý pochopí, o ktorého najsrdečnejšieho moderátora Slovenska ide.

Musím spomenúť ešte dve veci. Kozmonovou obrovskou devízou je, že doťahuje veci dokonca. Aj keď nejakú časť príbehu odkryje, dajme tomu, v polovici knihy, čitateľ si môže byť istý, že sa k nej vráti a uzavrie ju. A potom názov. Je neuveriteľné, aké komplexné môžu byť dve slová. Hľadanie Adama je všetko, čo si pod tým viete predstaviť. Od biblickej podstaty, až po, povedzme, prvoplánový kontext. Z akéhokoľvek uhla si ten názov čitateľ rozoberie, nájde v ňom všetky významy tejto famóznej knihy.

Hľadanie Adama je uzavretá kapitola. Žiadny ďalší prípad nebude. V Kozmonovej novej knihe niet hluchého miesta, všetko je v nej dotiahnuté, uzavreté. Vo svetovej literatúre by sme kníh i filmov s podobnou témou našli desiatky. Na Slovensku je to niečo výnimočné, čo podstatu literatúry, najmä v 21. storočí a najmä v krajine akou je Slovensko, posúva míľovými krokmi vpred a dáva nádej, že niektoré, vo svete absolútne samozrejmé veci sa predsa len niekedy pohnú vpred. Klobúk dole pred samotným vydavateľstvom Ikar, že slovenskému autorovi dali priestor i s tak (na domáce pomery) kontroverznou témou.

A skôr, než budete mať nutkanie otvoriť internet a pod rúškom anonymity napísať vydavateľovi či autorovi nejaký odkaz v zmysle, akí chorí a úchylní sú, pretože v tom sú slovenskí užívatelia internetu naozaj svetoví majstri, zamyslite sa a uvedomte si jedno… Možno si spomínate na knihu Johna Grishama, Kedy zabiť, alebo film podľa nej nakrútený. Rovnako kontroverzná téma, keď biely (vtedy také označenie bolo ešte politicky korektné) právnik háji černocha obvineného z vraždy dvoch hajzlov, ktorí mu znásilnili osemročnú dcéru. Nad osudom černocha rozhoduje porota zostavená z dvanástich belochov. A posledná veta právnika, v jeho dojímavej záverečnej reči je: predstavte si, že je biela. Keď dočítate Hľadanie Adama a budete chcieť opovrhovať hrdinami i samotným autorom, predstavte si jediné a to, že Adam je váš syn.

Pavol Božík
100%