Nikdy som nebol zanieteným fanúšikom Karla Gotta. Teda takým, ktorému by sa podlamovali kolená pri každej jednej piesni. To však neznamená, že neboli také, pri ktorých by sa mi podlomili a ostali trvalou súčasťou môjho života. Zvlášť, keď v 90-tych rokoch (1992) vydal album Když muž se ženou snídá, autorsky na neho oslovil Pavla Haberu s Jankom Ledeckým, za mikrofónom mu asistovala okrem iných i Ivana Chýlková a fakt, že tú platňu považujem za jednu z najzásadnejších vo svojom živote, je jasným dôkazom, že zámer osloviť mladé publikum mu vtedy vyšiel na sto percent.
To bol globál, samozrejme, od 80-tych rokov (moje detstvo) až po Karolov odchod som vnímal jeho tvorbu, jeho úspechy, perfektne vymyslené spolupráce, moderne zvládnutý marketing, ale hlavne jeho ľudskosť. A tej som fanúšikom dodnes. Mimochodom, aktuálne mi do môjho hudobného života vkráčal 38-ročný francúzsky spevák Claudio Capéo. Jeden z najžiadanejších interpretov Francúzska súčasnosti, cestu na vrchol si vyšliapal vlastnou pracovitosťou, neodškriepiteľným talentom a absolútnou pokorou voči fanúšikom i voči práci, ktorú robí. A keď už bol na pomyselnom Olympe, vyslovil v jednom rozhovore vetu: Sláva ti samozrejme zmení život, ale nemala by zmeniť človeka. Práve vtedy som si spomenul na božského Káju, ktorý akoby to heslo nielen vymyslel, ale sa ho hlavne celý život držal a celý život si uvedomoval, že na prvom mieste sú jeho fanúšikovia, pretože bez nich by bol ničím. A vrúcne im svoju vďaku dával celý život najavo.
Keď po maestrovej smrti vyšiel almanach Má cesta za štěstím, bola to pre mnohých radosť, pre mňa osobne to bol šok. Priaznivci sa tešili, mňa formát, počet strán i príliš luxusné spracovanie (ktoré si však Gott bezpochyby zaslúži) strašili. Pre mňa bol Gott osobne v prvom rade človek, až potom ikona a táto jeho kniha zas bola skôr Bibliou Boha šoubiznisu, než klasickou autobiografiou.
Preto som sa od vydania knihy nádejal, že sa objaví i audiokniha Má cesta za štěstím, aj keď pravdupovediac, autobiografiu doplnenú o množstvo fakty doplňujúcich fotografií som si v podobe audioknihy moc nevedel predstaviť, ale našťastie som už v lete zistil, že moje obavy boli zbytočné. Má cesta za štěstím, teda jej dve tretiny, boli luxusným darčekom pre poslucháčov Českého rozhlasu, ktorí si cca 50 kapitol mohli vypočuť rozdelené na dve časti, počas letných prázdnin. Priznám sa, že som s nimi cestoval niekoľkotisíc kilometrov a bolo to veľmi interesantné.
Stále som však mal dojem, že to predsa nie je celá kniha. To sa mi potvrdilo teraz, keď Český rozhlas, Supraphon a pozorné oko dedičky Ivany Gottovej dotiahli celý projekt do konca a vydávajú ho ako komplet 30-hodinovú audioknihu, rozdelenú na 73 kapitol.
V mnohom je tento projekt výnimočný. Nielen tým, že to bol najpočúvanejší projekt v histórii Českého rozhlasu a v online podobe ho počúvalo viac ako milión poslucháčov. Nielen preto, že k jeho vzniku povstala doslova kronika podmienok, zákazov a nariadení, ktoré sa museli dodržať, aby dielo vôbec vzniklo. Nielen preto, že Igor Bareš v ňom dokazuje svoju jedinečnosť, nielen ako skvelý herec, ale i ako narátor, ktorý sprevádza životom Karla Gotta, ktorý si knižne spracoval sám maestro a Bareš mu vdýchol tak jedinečný život, že miestami mám dojem, že si to Gott aj sám celé načítal. Igor Bareš sa dokázal doslova prevteliť do Gotta, nie samozrejme farbou hlasu, ale láskavým a presvedčivým rozprávaním. Nie, nech rozmýšľam akokoľvek, nebola lepšia voľba. Nie je to napokon prvá Igorova audiokniha a vždy bol kráľom slúchadiel, ale v tomto prípade to celé posunul ešte o level vyššie.
Absolútnym topom však je, že v nahrávke počuť i hlas samotného Karla Gotta, ktorý (po smrti) číta text, ktorý si sám napísal (pred smrťou). Jeho hlas na základe mnohých a mnohých parametrov vytvorila umelá inteligencia, čo je pre mňa osobne tak fascinujúce, že to ani neviem poriadne stráviť. Je šokujúce, že mi hlas AI absolútne nevadí a mám naozaj ničím nerušený dojem, že počúvam samotného Gotta.
Priznávam, že napriek tomu, že milujem lietanie, asi nikdy nepochopím, ako sa ten oceľový kolos môže vznášať vzduchom a momentálne som dostal do hlavy ďalšieho chrobáka – ako niekoľko rokov nebohý Gott môže načítať svoju vlastnú, pred smrťou napísanú autobiografiu? Je to famózne a absurdné zároveň, avšak hlavné je, že je to fantastické.
Všetky tieto veci stavajú audioknihu Má cesta za štěstím nielen medzi najdrahšie projekty na Československom audiopoli, ale i medzi tie najluxusnejšie. A úprimne, ktorý z tých našich umelcov by si to zaslúžil viac, než božský Kája?
Mimochodom, ak máte doma knižnú podobu biografie Má cesta za štěstím, alebo si ju viete na nejaký čas zapožičať, urobte tak a listujte v nej počas počúvania audioknihy. Tento úžasný projekt tak dostáva ďalší rozmer.
Audioknihu sme zakúpili na najlepšom audioknižnom portáli Audiolibrix a počúvali ju prostredníctvom ich vlastnej, naozaj prepracovanej aplikácie, ktorú poskytujú zdarma. Predajca ponúka nahrávku v digitálnom formáte. Audioknihu vo formáte MP3 – 4CD (vydal Supraphon) a tlačenú knihu Má cesta za štěstím hľadajte u dobrých kníhkupcov.
Pavol Božík
100%